Kuba: Zemřel někdejší člen Černých panterů
4. 12. 2006 - PRAHA [E-žurnál]
Brent žil relativně izolovaný život, s autorkou cestopisů Jane McManus, která zemřela loni. V roce 1996 uvedl v interview pro The Associated Press, že se mu po Spojených státech stýská, odmítal se tam však vrátit, neboť by jej tam čekal jistý doživotní trest za ozbrojený únos.
“Schází mi můj lid, boj, řeč těla,“ uvedl Brent, „černá komunita na Kubě je velmi jiná.“ Únosu letadla však přesto nelitoval. „Byl jsem vojákem ve válce za osvobození černých,“ dodal.
Před deseti lety vyšly ve vydavatelství Times Books jeho memoáry nazvané „Long Time Gone“, které vyprávějí jeho příběh od mladistvých let i jeho vstup do Černých panterů v jeho 37 letech, kdy se dostal až na pozici bodyguarda vůdce Eldridge Cleavera.
Strana černých panterů na sebeobranu byla založena v říjnu roku 1966 v Oaklandu Bobbym Sealem a Huey P. Newtonem. Vyzývali k ukončení policejní brutality proti černé komunitě a se zbraněmi patrolovali na ulicích. Ve své knize zaznamenává přestřelku v červenci 1968, v níž byli kriticky zraněni dva policisté. Cleaver ho poté z revoluční skupiny vyhodil.
Aby se Brent vyhnul soudu, použil 38kalibrovou zbraň, aby se dostal letadlem na Kubu, kde doufal, že se mu dostane, jako militantnímu černošskému levičákovi, dobrého přijetí. Nikdo ze 76 pasažérů Boxingu 707 nebyl zraněn.
Na kubánském letišti jej okamžitě zadržela policie a ačkoli nebyl nikdy formálně odsouzen, strávil 22 měsíců ve vězení pro imigranty, zatímco kubánské úřady váhaly, co s ním udělat. Nakonec mu daly šanci žít na Kubě.
Brent vystudoval španělskou literaturu na univerzitě v Havaně a vyučoval angličtinu na základních a středních školách, nikdy se však nestal kubánským občanem. “Já jsem Američan, Afro-Američan, černoch,“ uvedl v rozhovoru v roce 1966, „a můj boj bude vždy ve Spojených státech.“