Tréninkové kavárny v Čechách pomáhají již 10 let
15. 5. 2007 - PRAHA [Econnect / Green Doors]
-Foto Green Doors: Klub V. kolona-
Výsledky projektu tréninkové kavárny ukazují, že mladým lidem, kteří kavárnu opustí, se daří hledat práci. Café Na půl cesty prošlo za 10 let celkem 204 klientů. V průměru 80% klientů po ukončení rehabilitace studuje nebo pracuje na běžném trhu práce. Z toho bez podpory cca 75%, s podporou přechodného nebo podporovaného zaměstnávání 25%. Klienti pracují například jako barman, prodavač, hlídač, skladník, v úklidu či v administrativě.
„Projektu Café Na půl cesty se podařilo před deseti lety uvést do praxe nové postupy v oblasti psychiatrické rehabilitace. V Čechách tehdy tyto postupy nebyly běžné. Naše péče klade důraz na trénink a přípravu na zaměstnání, poskytování sociálních služeb v běžných podmínkách komunity, každodenní kontakt veřejnosti a lidí s handicapem, což umožňuje přirozenou každodenní integraci,“ říká k výročí projektu ředitelka sdružení Lucie Broukalová.
Na oslavu deseti let Café Na půl cesty organizátoři pro návštěvníky připravili výstavu fotografií ze života kavárny, pětipatrový dort, výtvarný workshop pro děti i dospělé na téma „Co přejete Café k narozeninám?“ Sdružení také přichystalo u kavárny Infostánek aneb nebojte se zeptat a na programu je i hudební produkce - kapely Le Kapr, Hegeš, Grand Slam a Triryby.
„Café Na půl cesty“ je pilotní projekt sdružení. Kavárna vznikla v roce 1997 jako první české integrační tréninkové pracoviště pro lidi s duševním onemocněním. Sdružení Green Doors získalo hned v prvních letech za tento projekt dvě významná ocenění - Národní psychiatrickou cenou Vondráčkovy nadace a 2. místo v mezinárodní soutěži Lilly Schizophrenia Reintegration Awards. V letech 2002 a 2003 bylo Café Na půl cesty vybráno Open Society Institutem jako „modelový projekt“ pro střední a východní Evropu. Celkem sdružení Green Doors provozuje tři tréninkové kavárny - Café Na půl cesty, Klub v Jelení a Klub V. kolona. V nich Green Doors nabízí přípravu na zaměstnání a pracovní rehabilitaci pro mladé lidi s duševním onemocněním.
„Jsme rádi, že se Café Na půl cesty stalo inspirací pro řadu podobných projektů pro různé cílové skupiny – duševně nemocné, mentálně handicapované, tělesně postižené. Těší nás, že se „tréninkové kavárny“ staly jakýmsi českým specifikem na poli péče o lidi s handicapem,“ uzavírá Lucie Broukalová.