Češi budou poprvé oslavovat Svátek sousedů
30. 5. 2006 - PRAHA [Radio Praha]
"Jde o to překonat vzájemné bariéry a najít přátele mezi těmi, kteří bydlí blízko nás," říká iniciátor tohoto evropského svátku a starosta obvodu Paříž XVII Atanase Périfan. Ve Francii se sousedé takto scházejí již od roku 1999. Celkem se k němu hlásí 18 států.
Vztahy mezi sousedy se mnohdy vyjadřují jen letmým pozdravem proneseným ve spěchu na schodech nebo třeba ve výtahu. O pár kroků dál, na stanici tramvaje, nebo v parku se však lidé, kteří se léta potkávají, k sobě často vůbec neznají. Ke vzájemnému poznání by jim prý přitom stačilo málo.
O tom, že Svátek sousedů se v Evropě osvědčil, svědčí podle Périfana mnoho příběhů. Ve slovinském Mariboru potkal právě na sousedské "party" mladý muž z prvního patra dívku z pátého patra, kterou si pak vzal. V Liverpoolu našel nezaměstnaný mladík díky svému sousedovi práci. V Římě si sousedé během svátku domluvili, že spolu budou sportovat. Díky sousedské slavnosti v Paříži našla osamělá stará paní pomoc ochotných lidí.
"Svátek sousedů není organizován státem a účast na něm není žádná povinnost. Jen se snaží nabídnout příležitost k odbourání bariér velkoměstské anonymity. Je to vlastně způsob, jak najít přátele mezi těmi, kdo bydlí v našem bezprostředním sousedství nebo přes ulici. Přejeme si, aby byl i počátkem nové, utěšené tradice Jižního Města," říká za iniciátory oslav v městské části Praha 11 Jana Jelínková.
Sousedé se mohou scházet v parku, na zahradě, ve společných místnostech domu, nebo i v kulturním zařízení obce. Je na každém, jaký vymyslí program a čím koho potěší. V Praze se podle organizátorů hlásí k oslavám 14 městských částí. "Věřím, že to nebude jen svátek jednoho úterního odpoledne, ale může pomoci ke sblížení sousedů i po zbývající dny v roce," říká starostka Černošic a předsedkyně českého občanského sdružení Svátek sousedů Helena Langšádlová.