Sovy mají ve školách velký úspěch
4. 11. 2003 - PRAHA [Arnika / Econnect]
Děti se se sovami setkávají skutečně v bezprostřední blízkosti a mohou si je i pohladit. Pro mnohé z nich je to jedno z nejbližších setkání se zvířaty z divoké přírody. Během přednášky vyplňují i znalostní test, aby si ověřily, co si zapamatovali. Dostanou rozvrh hodin se soví tématikou a za správně vyplněný test i Malé soví pexeso.
Školy většinou chtějí v podobných aktivitách pokračovat a využívají navazující výpravy do přírody v Praze a okolí - tzv. výpravy "za houkáním". Jejich cílem je setkat se se sovami v jejich přirozeném prostředí a zároveň zjistit, kde se vyskytují. "Vezmeme děti do přírody a houkáním lákáme volně žijící sovy," vysvětlila Veronika Voldřichová. Zahlédnout sovu však není vůbec jednoduché - díky tichému letu můžeme spíše zaslechnout její houkání, ve volné přírodě jsou také čím dál vzácnější.
Sovy pocházejí ze Záchranné stanice v České Třebové, kam se dostaly kvůli handicapu, který znemožnil jejich další život ve volné přírodě. Stanici vede Věra Malátková z Klubu ochrany dravců a sov, která dětem o životě sov ve volné přírodě přednáší i o zajímavostech ze života svých svěřenců přednáší. Její ochočení svěřenci (výr velký, sova pálená a puštík obecný) pro svá zranění už nemohou žít ve volné přírodě a jsou závislé na péči člověka. "Jsem toho názoru, že zdraví ptáci patří do přírody. Nesouhlasím s tím, když sokolníci využívají zdravé ptáky k exibicím na hradech a středověkých jarmarcích. Já dětem předvádím sovy, které se už do volné přírody vrátit nemohou a jsou tak pro všechny i ponaučením, co člověk ptákům způsobuje například nedostatečně chráněnými rozvody vysokého napětí, automobilovým provozem a podobně," vysvětluje Věra Malátková
Kromě přednášek a účasti na "houkání" se mohou žáci zapojit také do multikulturní soutěže "Naše sovy", kde malují, či jinak výtvarně tvoří sovy, případně připravují hudební, dramatické nebo taneční představení o sovách. Soutěž nabízí i kategorii přírodovědnou, historickou a architektonickou.
Webová stránka projektu - www.sovy.cz - nabízí informace o druzích sov i o sovách v Praze, přehled přednášek, informace o soutěži, je zde i fotogalerie se zajímavými snímky.
"Lepší ochranu sovám v místech jejich přirozeného výskytu může zajistit evropský systém chráněných území Natura 2000, který nyní projednává Parlament ČR," připomněla ředitelka Arniky Lenka Mašková. Ta doufá, že setkání s živou sovou patří mezi silné zážitky dětí, které tráví většinu života ve městě.
"Magistrát hlavního města Prahy naštěstí projekt opětovně finančně podpořil, takže může pokračovat. Sovy by tak ještě v letošním roce mohlo vidět až 5000 žáků," uvedla Veronika Voldřichová.