Napomáhejte vlastní výrobě elektřiny. Evropská komise představila novou směrnici o popoře obnovitelných zdrojů
30. 11. 2016 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]
Z pohledu spotřebitele je velmi zajímavý důraz, který Evropská komise klade na význam vlastní výroby v decentralizovaných obnovitelných zdrojích. Cílem podpory má být vyšší podíl střešních fotovoltaických elektráren na plnění evropského cíle pro obnovitelné zdroje. Konkrétně směrnice říká, že provozovatelé obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu nemají být zatíženi žádným poplatkem, který nesouvisí s odůvodněnými náklady jiného účastníka trhu.
Hnutí DUHA společně s partnery představilo v listopadu návrh podmínek pro vlastní výrobce elektřiny: podle něj by provozovatelé střešních fotovoltaických systémů uhradili pouze vícenáklady, které distribučním společnostem vzniknou v souvislosti s jejich připojením. Návrh Hnutí DUHA je s novelizovanou směrnicí plně v souladu. Naopak letošní návrh tzv. Nové tarifní struktury, který mj. zásadně zvyšoval paušální měsíční platby pro malé výrobce a jenž skončil po velkém negativním ohlasu a zásahu premiéra letos na jaře v koši, by byl se Směrnicí v přímém rozporu.
Významnou změnu v návrhu Směrnice představuje ustanovení, že o provozní podporu typu zeleného bonusu budou jednotlivé projekty soutěžit v aukcích. Výjimkou jsou pouze zdroje o nízkém výkonu: do 3 MW pro větrné elektrárny a do 500 kW pro ostatní obnovitelné zdroje. Zůstává tak prostor pro podporu malých zdrojů vlastněných obcemi a občany mimo aukce.
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: "Vítáme podporu střešních fotovoltaických elektráren ze strany Evropské komise. Penalizovat spotřebitele za to, že si pořídí vlastní zdroj, nedává smysl a novelizovaná Směrnice to potvrzuje. Věřím, že Směrnice nasměruje Energetický regulační úřad k tomu, aby si pozval experty na střešní fotovoltaické systémy i zástupce distribučních společností a společně vymysleli podmínky pro samovýrobce: takové, které budou k vlastní výrobě motivovat, nikoli ji zadupávat do země."
"Autoři Směrnice došli k závěru, že není třeba stanovovat pro členské státy závazné cíle. Patrně očekávají, že státy již dávno pochopily, že je pro ně výhodné rozvíjet obnovitelné zdroje. Nezbývá než Evropské komisi popřát, aby ji Česká republika nevyvedla z omylu."