Obdoba Trumpem zrušené úmluvy TPP, kanadsko-unijní CETA, budí kontroverze v Evropském parlamentu
13. 2. 2017 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium]
• Podobně jako jiné smlouvy stejného typu (NAFTA, TPP, TTIP) je CETA hrozbou pro malé a střední podniky. „Zatímco z evropských malých a středních podniků může těžit z exportu na kanadský trh jen zlomek, masivní dovozy zboží mohou právě segment malých a středních podniků velmi poškodit. Většina zaměstnanosti v EU je přitom v malých a středních podnicích.“, říká Tomáš Tožička, ekonomický expert kampaně Špatný vTTIP. Právní analýzy předvídají, že též arbitrážní mechanismus bude diskriminovat domácí podniky oproti zahraničním a nadnárodním.
• Kapitola o ochraně investic a o tzv. investičním soudním systému (ICS) odporuje primárnímu evropskému právu. Jde o stanovisko více jak 100 profesorů práva z 24 zemí EU či vyjádření Evropské a také Německé asociace soudců. CETA tak dává zahraničním investorům pravomoci žalovat suverénní státy i za potenciální újmy - za „ohrožení“ či „maření“ svých investic a fakticky tak ochromuje právo přijímat zákony a účinně spravovat veřejné věci – např. ochranu přírody, spotřebitele, digitální práva či pracovní podmínky. „Arbitrážní systém původně sloužil jako pojistka proti nedůvěryhodné justici v rozvojových zemích; nebylo přesvědčivě vysvětleno, proč by se investiční spory měly vyjímat z nejvyspělejších justičních systémů na světě (EU a Kanady) - zvláště pokud vymknuté arbitrážní systémy budí v posledních letech kontroverze za dostupnost pouze pro nejsilnější nadnárodní firmy; jako škodlivé je shledává mj. Komise OSN pro obchod a rozvoj.“, říká právnička kampaně Helena Svatošová.
• CETA je také hrozbou kvůli předpokládanému zániku mnoha pracovních míst. Zejména proto vypracoval Výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) zamítavé stanovisko a dohodu doporučil neschválit. I oficiální studie ohledně ekonomického dopadu dohody CETA předvídá ztrátu pracovních míst jak v Kanadě, tak v Evropské unii. Ekonomický růst by byl v případě přijetí dohody pomalejší a nízké přírůstky příjmu by šly vlastníkům kapitálu, nikoliv zaměstnancům.
Protesty proti úmluvám TTIP a CETA představují v současnosti největší celoevropské občanské hnutí. Evropskou občanskou iniciativu proti těmto úmluvám podepsalo přes 3,3 milionů občanů Evropské unie, pod tlakem občanů odmítalo dlouho k CETA přistoupit i belgické Valonsko.
V ČR chybí veřejná diskuse o rizicích CETA. Kromě inciativy Špatný vTTIP se v poslední době zformoval apel malých podniků - Výzvu malých a středních podniků za férový obchod iniciovala po vzoru evropských akcí malých podniků Biopekárna Zemanka. Výzvu podepsali mj. Asociace českého tradičního obchodu, řetězec Sklizeno, kosmetický prodejce LUSH, Econea a mnozí další.