Desítky milionů dětí ve světě stále pracují, z toho stovky tisíc při pěstování kakaa
12. 6. 2014 - PRAHA [Econnect/Ekumenická akademie]
Zatímco zisky společností obchodující s čokoládovými výrobky neustále rostou, pěstitelé kakaa stále žijí za méně než 25 korun na den. „Oběťmi složitého obchodního řetězce jsou pěstitelé z rozvojových zemí. Připadne jim pouhých 6% procent z jedné tabulky čokolády,“ uvádí koordinátorka kampaně Markéta Vinkelhoferová. Většina zisku, který čokoládový průmysl generuje, totiž zůstává v Evropě a Severní Americe.
Možnost se zapojit
Český spotřebitel se kromě zakoupení spravedlivě obchodované čokolády (např. s certifikací Fairtrade) může na stránkách kampaně Za férovou čokoládu (www.zaferovoucokoladu.cz) informovat o aktuální trase čoko-busu a také podepsat petici adresovanou velkým zpracovatelům čoklády, aby dbali na etický původ kakaa. Ke dnešnímu dni ji podepsalo 36 tisíc lidí.
Definice dětské práce
Dětská práce zahrnuje „všechny formy soustavné práce, které jsou vykonávány dětmi mladšími 14 let,
a práci vykonávanou dětmi mladšími 18 let, která je škodlivá pro jejich fyzické nebo psychické zdraví a vývoj a brání jim ve školní docházce bez ohledu na to, zda dítě za tuto práci dostává mzdu”. (definice podle Mezinárodní organizace práce)
Co je fair trade?
Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z tzv. rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.
Ekumenická akademie Praha (EAP) je nevládní nezisková organizace, která prosazuje alternativní přístupy při řešení současných ekonomických, sociálních a ekologických problémů. Zároveň je přenáší do praxe v podobě konkrétních projektů. Od roku 2013 realizuje v České republice kampaň Za férovou čokoládu.