Ministr Jurečka de facto připustil zákaz kožešinových farem
27. 3. 2015 - PRAHA [Econnect/OBRAZ - Obránci zvířat]
"Například Švýcarsko již před několika lety výrazně zpřísnilo požadavky na kožešinové farmy tak, aby alespoň částečně reflektovaly potřeby divokých nedomestifikovaných zvířat. Lišky a norci zde musí mít k dispozici mnoho metrů čtverečních a velkou plochu na hrabání a plavání. Po přijetí těchto předpisů byly všechny kožešinové farmy okamžitě uzavřeny, protože jejich provoz nebyl ekonomicky únosný," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat.
"Věříme, že ministr Jurečka nakonec dospěje k logickému závěru, že není možné zachovat existenci kožešinových farem a zároveň poskytnout chovaným divokým zvířatům takové podmínky, které respektují jejich potřeby a nezpůsobují jim celoživotní strádání. Bude se pak muset rozhodnout, zda bude stát na straně těch, kteří chtějí dále tolerovat týrání zvířat pro zbytečné módní doplňky, nebo na straně 68 % českých občanů, kteří chtějí toto jednání zakázat," dodal Cao.
Spolek OBRAZ - Obránci zvířat prosazuje variantu přímého zákazu chovu zvířat na kožešiny po vzoru Slovinska, které tento zákaz s dvouletým přechodným obdobím přijalo na začátku roku 2013. "Dle našeho názoru není na místě předstírat, že kožešinové farmy lze provozovat bez trápení zvířat. A týrání zvířat kvůli ozdobným límcům nepatří do 21. století. Proto je nyní povinností politiků jej v souladu s přáním většiny českých občanů zakázat," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat.