Miroslav Petříček rozmlouval o duševním zdraví
28. 5. 2015 - PRAHA [Econnect]
"Aby společnost mohla existovat, musí projevovat určitou míru vstřícnosti a sociálního cítění. Když se snažím něčemu porozumět, tak taky trochu musím bojovat se svých strachem. Ke vstřícnosti je proto třeba odvaha," uvedl Miroslav Petříček k problematice stigmatizace a vyloučení duševně nemocných. Podle něho je pojem šílenství věcí zejména kulturní povahy, který lze integrovat. To jak se kultura vztahuje k duševní nemoci vypovídá o stavu společnosti.
Tomáš Vaněk upozornil, že nálepka schizofrenie ztěžuje účast ve společenské debatě. Ačkoli pro něho samotného byla diagnoza úlevná, protože i tahle nálepka je lepší než nejistota. Miroslav Petříček na to reagoval, že jakékoliv vysvětlení je lepší než žádné. Člověk melancholický a hloubavý může být ohrožen zádumčivostí, ale bez toho by třeba nenapsal hezkou báseň. Vidí svět jako nepravý, zkažený a odsouzený k zániku. Filosof, který prohlédne nicotnost, je schopen vznést se k ideím.
Předsudky fungují na základě zkratkovitého myšlení, například z případu, kdy duševně nemocný člověk byl agresivní, se vytvoří předsudek, že všichni nemocní jsou bezdůvodně agresivní. Duševně nemocný člověk trpí a společnost se má starat o trpící, ne se jich zbavovat, jinak je společnost zvlčilá. Utrpení však lze vzít i jako výzvu, přestože duševní nemoc je nepříjemná zkušenost.
Jindřiška Vlčková sdělila, že utrpení prožívala, když se podvolovala představám okolí a snažila se přizpůsobit. Přestala trpět, když se naučila vyvážit potřeby své a potřeby okolí. Miroslav Petříček k tomu dodal, že stejně je třeba vyvažovat i úlohu vědy. Na jedné straně je znalost kultur a na druhé straně je medicínská věda. V době proroků neexistovalo slovo psychóza.
Besedu uspořádalo ve středu 27. května 2015 od 19,00 hodin Studio 27 ve spolupráci s psychosociální neziskovou organizací Fokus Praha za podpory Norských fondů a ministerstva zdravotnictví. Videozáznam z besedy pořídila společnost Proficam.
Tým Studia 27 je tvořen lidmi se zkušeností s duševním onemocněním zejména schizofrenií. Jejich tvorba je zaměřena na film a žurnalistiku. Vedoucím projektu je Břetislav Košťál.
Další akce proběhne v kavárně Liberál 10. června 2015 od 19,00 hodin s Jarmilou Balážovou na téma pozice stigmatizovaných lidí v médií z pohledu tiskové mluvčí ministra pro lidská práva.
Michal Štingl