Člověk v tísni vypraví z Česka konvoj s krytinou na střechy a zimním oblečením pro tisíce Ukrajinců zasažených konfliktem
7. 1. 2015 - PRAHA [Econnect/Člověk v tísni]
Náklad dorazí do skladu Člověka v tísni, který na východě Ukrajiny pomáhá vnitřním uprchlíkům a dalším nejohroženějším obyvatelům už od srpna loňského roku. „Materiál na opravu střech a oken dodáváme do vesnic v Doněcké a Luhanské oblasti už několik měsíců. Seniorům nebo nemohoucím pomáháme i s opravami,“ přibližuje koordinátor ukrajinských projektů Člověka v tísni Vladislav Vik. „Více než 2600 kusů dovezené střešní krytiny použijeme na drobné opravy v zimě a především při rekonstrukcích na jaře,“ dodává s tím, že střešní krytina pomůže opravit stovky poničených domů.
Zimní oblečení pomůže tisícům vnitřních uprchlíků, kteří často utekli před ostřelováním jen s pár osobními věcmi a nemají prostředky na nákup ošacení. „Teplé oblečení bude ve spolupráci s místními úřady rozdané těm nejpotřebnějším při pravidelných distribucích potravin,“ vysvětluje Vladislav Vik. „Jídlo i materiální pomoc se snažíme ze zásady nakupovat místně, zejména kvůli podpoře místní ekonomiky a úsporách na dopravě. Dovoz z České republiky organizujeme pouze ve výjimečných případech, kdy se sešla nabídka dopravy a materiálu zdarma,“ říká Vladislav Vik.
Doprava 98 tun pomoci by nebyla možná bez darů a pomoci několika firem a organizací. Dopravu, tedy kamiony, řidiče a pohonné hmoty věnovala česká firma Isolit-Bravo s.r.o. z Jablonného nad Orlicí. „Jestliže jsou někde lidé v tísni a pomoc je v našich silách, nelze zůstat nečinnými a v klidu trávit vánoční cukroví. Frustrace dnešní doby má své kořeny v nedostatečné schopnosti vcítit se do podmínek a případně utrpení druhého. Pojďme méně nadávat a více pracovat i pomáhat. Naši účast chápu jako drobné naplňování Havlova odkazu, že Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí,“ říká ředitel společnosti Isolit-Bravo Kvido Štěpánek s tím, že komerční doprava takového množství materiálu by stála téměř 600 000 korun.
Firma Cembrit a.s. dodala téměř 47 tun střešních krytin. „Viděl jsem reportáž o pomoci na východní Ukrajině, kde Člověk v tísni používal stejný materiál, který u nás vyrábíme. To se spojilo s dobrou zkušenosti se zaměstnanci organizace a tím, že mám rád Ukrajinu. Tak jsem se zkusil v Cembritu zeptat, jestli bychom nepomohli. Vedení společnosti pomoc schválilo, za což jim děkuji. Střešní krytina tak poputuje lidem, kteří jsou v tom nevinně. Prostě se jen stali obětí konfliktu a teď je třeba jim pomáhat,“ říká Vít Gromeš ze společnosti Cembrit.
Dodávku zimního oblečení dalo dohromady hned několik organizací. Kamiony povezou přes 40 tun oblečení od Armády spásy. „Armáda spásy v rámci projektu ReShare sbírá od loňského roku použité šatstvo díky sběrným kontejnerům, které postupně umisťujeme do měst, kde naše organizace působí. Velmi nás těší zájem veřejnosti darovat jejich ošacení a následně tak pomáhat potřebným,“ říká Pavla Vopeláková z Armády spásy. „Veškeré oblečení Armáda spásy třídí a využívá ve svých zařízeních. Vzhledem k tomu, že množství nasbíraného oblečení je veliké, můžeme na Ukrajinu vyslat neuvěřitelných 40 tun oblečení, které jsme získali právě díky sběrným kontejnerům na šatstvo v rámci projektu ReShare,“ dodává.
Několik tun zimního oblečení věnovala i organizace ADRA. „Jsou to věci, které lidé darovali do sociálních šatníků, které máme ve Frýdku-Místku a v Havířově. Většinou poslouží našim lidem bez domova nebo se prodají v charitativním obchůdku. Když ale máme příležitost věnovat něco do zahraničí, jsme rádi,“ říká Radek Špinka z organizace ADRA. „Obzvláště vítáme, že můžeme spojit síly s více nevládními organizacemi. Je to efektivnější a bude-li v budoucnu podobná příležitost, jdeme do toho zase,“ dodává.
Do konvoje přispěla skoro pěti tunami oblečení a nádobí i pražská a broumovská pobočka Diakonie ČCE, zimní oblečení dodalo i Pomocné sdružení žen, dobrovolníci z Krnova a Mercedes-Benz věnoval 700 lékárniček. S administrativou a odbavením konvoje velmi pomohlo české velvyslanectví v Kyjevě.
Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od letošního srpna, pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo nebo léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem také nabízí poukázky na nákup jídla. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Ve městě otevřel kancelář a nejohroženějším lidem poskytuje potraviny, léky, hygienické potřeby i dětské pleny. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí. Podpořil také několik domovů důchodců, hospiců či útulků pro bezdomovce.