Amnesty International: Nenecháme Tibet zmizet – svíčkou proti temnotě
6. 3. 2014 - BRNO [Econnect/Amnesty International Brno]
Co jsme si pro veřejnost připravili?
V pondělí 10. března v 19 hodin vypustíme společně na Moravském náměstí lampiony štěstí. Přijďte s námi i vy symbolicky vyjádřit podporu nejen dodržování lidských práv v Tibetu, ale také jedinečnému kulturnímu bohatství Tibeťanů. (Lampiony si prosím doneste.) Svou podporu můžete vyjádřit také podpisem petice, která vyzývá čínskou vládu k okamžitému propuštění nespravedlivě uvězněného tibetského mnicha: http://tibet.amnesty.cz/petice.
Jaká byla situace Tibetu v roce 2013?
• Pokračovalo zatýkání umělců, hlavně spisovatelů, zpěváků nebo významných tibetských duchovních a politických představitelů. Několikaleté tresty vězení dostali studenti z různých koutů Tibetu, nejčastěji v souvislosti s organizováním nenásilných protestů.
• Tibetské spisovatelce Cchering Ozer, která žije v Pekingu v domácím vězení, byla udělena americká Cena ženské odvahy.
• Ngawang Sangdol, bývalá politická vězeňkyně, zorganizovala petiční akci za záchranu tibetské architektury ve Lhase.
• Mnichům z vybraných klášterů monitoruje speciální tým z Pekingu mobilní telefony.
• Pokračuje cenzura internetu a sdělovacích prostředků.
• V roce 2013 vzrostl počet sebeupálených Tibeťanů na 125.
„Uvěznili učitele, studenty, básníky, mnichy i ekology, všechny, ve kterých viděli hrozbu. Obvinili tibetské podnikatele z podpory hnutí za svobodu Tibetu, zkonfiskovali jim miliony liber a uvěznili je na doživotí. Začali ničit tibetský jazyk i tradiční kočovný způsob života tím, že zabavili lidem pozemky a dobytek a silou je přesunuli do nově vybudovaných kolonií,“ komentuje situaci tibetský aktivista žijící v Londýně, Bobpa Tsang.
Kampaň Nenecháme Tibet zmizet
Amnesty International dlouhodobě usiluje o respektování lidských práv v Tibetu. V letošním roce jsme se zaměřili na jedinečné kulturní bohatství Tibeťanů, které čínská vláda desítky let soustavně potírá a ničí. Tibetská kultura je unikátní nejen svým jazykem a náboženstvím. Najdeme ji v tibetské hudbě, literatuře, umění a architektuře, stejně jako v oblékání nebo jídle. Vychází z historie a folklóru, úcty k životnímu prostředí.
Monitorujeme situaci v Tibetu a vydáváme urgentní apely
Amnesty International ČR dlouhodobě monitoruje také případ tibetského filmaře Dhondupa Wanghčchena, který byl v březnu 2008 kvůli natočení dokumentu o pohledu Tibeťanů na olympijské hry v Pekingu odsouzen k šesti letům vězení. Dhondupa ve vězení opakovaně mučili, několik měsíců strávil na samotce. Jeho žena i děti žijí v exilu v Indii.
Amnesty také v říjnu 2013 podpořila Tibeťany zraněné při pokojném protestu ve vesnici Diriu. Protestující se sešli, aby podpořili Dordže Dagcchäla, Tibeťana, který kvůli oslavám čínského státního svátku na domě odmítl vyvěsit čínskou vlajku. Přibližně šedesát Tibeťanů bylo při zásahu zraněno, někteří velmi vážně. Čtyřicet lidí zadržela čínská policie.