Výuku ve Zlíně zpestřili netopýři
15. 4. 2013 - PRAHA [Econnect/Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Mnoho z 27 druhů netopýrů, které se vyskytují na území ČR, je svými úkryty vázáno na lidské stavby. Nejedná se jen o známé příklady velkých kolonií v kostelích nebo na půdách. V nedávné době se několik druhů adaptovalo i na úkryty v běžné městské zástavbě a dokonce i panelových sídlištích – jsou tak jedněmi z mála volně žijících zvířat, které můžeme mezi paneláky běžně potkat. Paradoxně je však o těchto našich nejbližších sousedech velmi málo známo a mnoho lidí ani neví, že je ve svých domech „hostí“. Tento fakt nabývá na důležitosti především ve chvíli, kdy se tyto budovy začnou rekonstruovat nebo zateplovat. V mnoha případech tak dojde k zániku tradičních úkrytů, často i k přímému usmrcení velkého množství netopýrů s mláďaty.
„Hlavním problémem je neznalost a často i zbytečné obavy a předsudky lidí ohledně netopýrů,“ přibližuje zoolog Evžen Tošenovský z ČSO a ČESON. „Proto se snažíme prostřednictvím těchto přednášek seznamovat veřejnost s problematikou ochrany netopýrů. Děti jsou v našem snažení velmi důležitou skupinou, protože v budoucnu to budou právě ony, kdo bude o osudu těchto ohrožených druhů živočichů rozhodovat. Je důležité, aby viděly, že netopýr není žádné hororové stvoření, ale zajímavé a roztomilé zvířátko, kterého se není třeba bát a ochranu si zaslouží.“
Netradičních přednášek na ZŠ Kvítková ve Zlíně se zúčastnilo cekem šest tříd žáků třetího až sedmého stupně, celkem tedy více než 120 dětí a učitelů. První hodinu žáci vždy sledovali dokumentární film, během druhé pak diskutovali s odborníky, prohlíželi a zkoušeli si funkčnost netopýřích budek i speciálních ultrazvukových detektorů, které se používají při výzkumu netopýrů. „Vrcholným zážitkem bylo především pro menší děti představení živých netopýrů ze záchranné stanice, které si mohly pohladit a dokonce i zkusit nakrmit,“ poznamenává učitelka čtvrtého ročníku paní Libuše Přílučíková. „Většinu dětí i nás z učitelského sboru překvapilo především to, jak jsou naši netopýři maličcí,“ dodává třídní učitelka. „Na ukázky jsme vybrali tři druhy netopýrů, které se nejčastěji objevují v budovách a zároveň dobře demonstrují velikostní rozdíly mezi našimi druhy – od velkého netopýra rezavého až po netopýra hvízdavého, který není větší než palec,“ poznamenal Tošenovský.
Netopýří přednášky pro školy na střední Moravě budou pokračovat. „Kromě dlouhodobých osvětových aktivit v rámci ČESON a ČSO jsme podporováni i Přírodovědeckou fakultou UP v Olomouci díky programům medializace vědy, takže s dalšími podobnými přednáškami po úspěchu ve Zlíně rozhodně počítáme,“ doplnil Tošenovský.