Za první pololetí tohoto roku prudce stoupl počet těhotných žen v tísni
23. 7. 2013 - BRNO [Econnect/Na počátku, o. s.]
Vedoucí poradny Kamila Culíková upřesňuje: „Mezi nejčastější případy, které řešíme, patří neplánovaná těhotenství žen, které již mají jedno nebo dvě děti, a vědí, že další již nebudou schopné uživit.“ Často také dochází k tomu, že se s nově nastalou situací nedokáže vyrovnat manžel nebo partner a od ženy odejde nebo jí vyhodí z bytu či domu. Podobně je tomu i u mladších klientek, kdy dceru, těhotnou dívku, napospas ulici nechávají vlastní rodiče. Ve 12 % případů byly ženy kontaktující poradnu oběťmi domácího násilí.
Kamila Culíková k tomu ještě dodává: „Obvyklou komplikací jednotlivých případů je zadluženost, nezaměstnanost a dlouhodobě nefunkční vztahy. Za takové situace představuje nová výzva v podobě neplánovaného těhotenství katalyzátor všech neřešených problémů, vyhrocení vztahů a následnou krizovou situaci nastávající maminky. Ta se nečekaně ze dne na den ocitá bez přístřeší, bez prostředků a bez naděje na dobrý život svého dítěte.“
Často jí pak nenapadne jiné řešení, než umělý potrat, se kterým se však neztotožňuje a který může být do budoucna příčinou silného traumatu, tzv. post-abortivního syndromu. „V takové stavu je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří mohou pomoci s hledáním cest, jak nepříznivou situaci řešit,“ uzavírá Kamila Culíková.
O Poradně: Poradna provozovaná občanským sdružením Na počátku poskytuje odborné sociální poradenství těhotným ženám, které se v důsledku svého těhotenství dostaly do nepříznivé životní situace. Pomoc vychází z individuálních potřeb žen. Je poskytována způsobem, který je podporuje v aktivním řešení situace, v rozvoji dovedností pro samostatný život a směruje je k začlenění zpět do přirozené komunity. Od začátku provozu pomohla poradna necelým 1700 žen.
O sdružení: Brněnské občanské sdružení Na počátku pomáhá od roku 1994 těhotným ženám a mat-kám s dětmi v obtížných životních situacích. Provozuje Poradnu Na počátku, azylový dům Domov pro dětský život a Byty na půli cesty. Za dobu své existence pomohlo zhruba 1900 ženám a 250 dětem.