Člověk v tísni může zpět do Ruska
24. 10. 2007 - PRAHA [Člověk v tísni / Econnect]
Na základě opakovaných žádostí byla nyní pobočka společnosti Člověk v tísni zaregistrována Federální registrační službou při ministerstvu spravedlnosti Ruské federace. Tato registrace, po splnění několika dalších povinností, jako je založení sídla pobočky, registrace na daňovém úřadě v místě apod., opravňuje znovu společnost Člověk v tísni zahájit projekty pomoci na území Ruské federace.
Situace v Čečensku se od roku 2005, kdy byla společnost Člověk v tísni nucena zastavit či předat své projekty, značně změnila. „Po technické stránce došlo ke zlepšení kvality života. Část projektů humanitární pomoci a obnovy se podařilo předat místní nevládní organizaci Centrum humanitární pomoci, kterou založili bývalí pracovníci Člověka v tísni na Kavkaze, aby nemusela být pomoc zastavena. Tato čistě místní humanitární organizace si mezitím získala uznání zahraničních dárců a realizuje sama řadu projektů. Proto rozhodně nemá smysl, aby se společnost Člověk v tísni vracela do pozice, ve které byla nucena svoji práci zastavit a znovu přebírala práci, kterou dobře zajišťuje místní organizace,“ říká ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.
Nesporně však zůstává v Čečensku řada zásadních problémů s obnovou zázemí i zdrojů obživy pro rodiny navrátilců, tisíce až desetitisíce lidí a dětí trpících posttraumatickým stresovým syndromem, potřeba pokračování obnovy školství a zdravotnictví, zásadní nedostatek ve vzdělání mladých lidí, zvláště mužů po letech bojů. „Společnost je otřesena a atomizována dvěma válkami a více než deseti lety bezpráví. Potřeba pomoci zůstává,“ dodává Šimon Pánek.
Zda a na jaké projekty bude společnost Člověk v tísni hledat zdroje financování tak, aby je mohla začít v Čečensku realizovat, bude upřesněno po přípravné cestě humanitárního teamu a koordinačních jednáních s ostatními mezinárodnímu organizacemi a agenturami EU a OSN, které se situací a pomocí na Severním Kavkaze zabývají.
Společnost v oblasti během svého pěti a půlletého působení na severním Kavkaze realizovala pomoc v hodnotě více než 600 milionů korun. Projekty byly zaměřeny především na humanitární pomoc desetitisícům lidí formou distribuce potravin, hygienických potřeb a oblečení, zajištění přechodného školství a lékařské péče v uprchlických táborech. Probíhala obnova škol a zdravotnických objektů a domů navrátilců a psychosociální programy pro děti traumatizované lety každodenního strachu, bojů a ztráty svých blízkých. Práci společnosti Člověk v tísni financovaly zejména agentury OSN, evropský humanitární program ECHO, výtěžek veřejné sbírky SOS Čečensko a projekty vlády ČR, OBSE či hlavního města Prahy.