Zástupci statisíců voličů vyzývají poslance, aby jim nebrali občanská práva
14. 6. 2012 - PRAHA [Econnect/Arnika]
Účast veřejnosti přitom výrazně přispívá k transparentnosti při rozhodování úřadů a brání tak korupci. Sdružení Arnika vyzvalo lidi z celé republiky, aby se proti omezení svých práv postavili. Petici už podepsaly bezmála tři tisíce lidí. „Účast veřejnosti v rozhodovacích procesech je důležitým prvkem, který brání korupci na úřadech. Poslanci nesmějí sebrat lidem možnost vyjádřit se k projektům, které mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života. Nejen nevládní organizace, ale i zástupci občanů ve vedení měst a obcí si uvědomují, nakolik je důležité, aby se lidé zajímali o svůj domov a jeho okolí,“ zdůrazňuje Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Další podpisy budou dobrovolníci Arniky sbírat v pátek 15.6. od 8:00 přímo před poslaneckou sněmovnou. Navíc poslancům srozumitelně předvedou, jaké dopady by špatné znění zákona mohlo mít na místní obyvatele kterékoli obce v Česku. Právě v pátek má dolní komora parlamentu spornou novelu zákona projednávat.
I v Praze existuje mnoho příkladů, kdy účast veřejnosti v rozhodovacích procesech pomohla napravit chyby úřadů, vedla ke zlepšení životního prostředí nebo k záchraně krajiny či vzácných částí přírody. Zvyšuje také obecný zájem místních lidí o prostředí, ve kterém žijí, a o veřejné dění. Za všechny je možné jmenovat kauzu takzvaného Pražského Manhattanu. V roce 1999 přišla developerská společnost ECM s vizí, že na Pankrácké pláni postaví „moderní protiváhu Pražskému hradu“ – dvojici mrakodrapů s kancelářemi a luxusními byty. Kontroverzní projekt vyvolal vlnu nesouhlasu, zabýval se jím dokonce Výbor světového dědictví UNESCO. Místní obyvatelé se obávají poškození historického panoramatu Prahy i zhoršení životního prostředí. Spor nakonec řešil soud. Po dlouhých dvanácti letech dal místním lidem zapravdu a stavbu mrakodrapů zakázal.