Guardian: Karibský korálový útes ničí hnojiva a bahno
2. 1. 2007 - PRAHA/BELIZE CITY [EcoMonitor]
Zpráva organizace World Resources Institute (WRI) a dalších skupin ochránců životního prostředí říká, že snížení množství pesticidů a hnojiv a také menší eroze by mohly pomoci zastavit ničení druhého největšího bariérového útesu, který se táhne v délce 600 mil. Zpráva odhaduje, že přes 80 % sedimentů a více než polovina živin z hnojiv, které ničí korály, pochází z Hondurasu. Do Karibského moře totiž proudí voda z největších honduraských řek. „Naše analýza ukazuje, že znečištění pocházející z farem v Hondurasu může neočekávaně zničit celý středoamerický útes, který je důležitým zdrojem pro ekonomiku, jednak díky turistům, jednak díky lovu ryb,“ řekla deníku Lauretta Burkeová, odbornice na pobřežní ekosystémy a jedna z autorů zprávy WRI.
Nánosy bahna dokážou zakalit vodu natolik, že znemožní přístup slunečního svitu, pesticidy dokážou korály zabít a hnojiva zase mohou urychlit růst řas. Ty s korály soupeří o světlo. Podle studie by splachování pesticidů a hnojiv nebo eroze mohly v následujících letech ještě narůst, odhady předpokládají 13% nárůst do roku 2025. Jiné studie zase hovoří o tom, že v posledních padesáti letech odumřelo 30 % známých korálových útesů a dalších 30 % je velmi vážně poškozeno, často právě v důsledku znečištění vody bahnem či pískem a kvůli růstu teploty mořské vody. Liza Karina Agudelová, koordinátorka organizace International Coral Reef Action Network-MesoAmerican Reef Alliance, říká, že studie neviní z ničení korálového útesu Honduras, kde kvůli častým dešťům a vylévání řek dochází k vyplavení plantáží poměrně často, ale naopak chce „oslovit všechny státy v regionu, obvinit jednu zemi nemá cenu“.
Po staletí byly rozsáhlé plantáže cukrové třtiny, ananasu a banánů tím, co vytvářelo bohatství zdejší oblasti. V současné době se však hlavním zdrojem příjmů zdejších lidí stávají spíše turisté a v neposlední řadě také peníze od příbuzných pracujících v zahraničí. Ochránci životního prostředí, včetně Světového fondu ochrany přírody (WWF), se snaží spolupracovat s pěstiteli v Hondurasu a najít takový způsob zemědělství, který by méně škodil okolní přírodě. „Podle závěrů studie se snažíme snížit množství pesticidů a zabránit erozi půdy zejména v důležitých zemědělských oblastech, kde existují rozsáhlé plantáže cukrové třtiny a citrusů,“ říká Jose Vasquez, ředitel zemědělské sekce WWF pro Střední Ameriku.
Podle článku Karly Heusner Vernonové The Guardian 13. 12. 2006
Hugo Charvát