Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Wikipedie se stává fenoménem digitálního světa

22. 8. 2006 - [AlterNet]

„Podobné věci jsem zažil předtím tak jednou nebo dvakrát,“ říká Mitch Kapor, softwarový průkopník a šéf Open Source Foundation. „Jsme na začátku Velkého třesku příští informační revoluce.“ Wikimánie se nyní šíří po celém Harvardu, neboť obvykle klidné prázdninové prostředí univerzity narušily stovky extravagantních wikipedistů, kteří se zde sešli na svém druhém výročním setkání, aby zhodnotili svůj projekt vytváření otevřené online encyklopedie ve všech jazycích.

Částečně vědecká konference, částečně komunitní festival a částečně rebelie – na setkání nazvaném WikiMania 2.0. se sešli členové nejrůznějších projektů, které sponzoruje zakladatelská Wikimedia Foundation. Jsou tu samozřejmě členové Wikipedia.org, ale také Wikiquote, Wikisource, Wiktionary, Wikinews a dalších projektů. Účastníci setkání si vyměňují nápady, vytváří kontakty a informují se o projektech a výzkumu. Dalším cílem je zajistit příležitost pro tyto neúnavné „wiki-dělníky“, aby se setkali s ostatními lidmi a sdíleli s nimi svoje ideály o free a open source softwaru, o iniciativě podporující sdílení informací a dále šířili znalost Wiki po celém světě.

Zhruba po deseti letech od doby, kdy programátor Ward Cunningham vytvořil první „editovatelnou webovou stránku“ a nazval jí „Wiki“ podle havajských rychlých Wiki Wiki autobusech („Původně jsem tomu chtěl říkat Quickweb,“ vzpomíná, „a potom jsem si vzpomněl na ty autobusy, se kterými jsem jezdil na Havaji a řekl jsem si, „To je ono!“), fenomén Wiki prorazil do povědomí veřejnosti a je čím dál více známější stejně jako samotná Wikipedie. Ta přijala a adaptovala Cunninghamův software a stala se jednou z nejnavštěvovanějších světových webových stránek.

Vzhledem k tomu, že při tvorbě Wikipedie nevznikají žádné náklady a že ji vytváří dobrovolníci, kteří pracují kolektivně a užívají inovativní software, který jim umožňuje psát a editovat webové stránky, tak Wikipedia.org zažívá tak explozivní růst, který by v komerční sféře znamenal hodnotu nejméně jedné miliardy USD.

Cunningham pracuje v podstatě skryt zrakům veřejnosti roky a vede vlastní soukromou Wiki (WikiWikiWeb) a používá ji ke komunikaci se skupinou jiných programátorů, kteří si říkají komunita softwarových vývojářů Portland Pattern Repositury. Software, který vytvořil, používá jednoduchý formátovací jazyk, který umožní komukoliv s webovým prohlížečem editovat stránku. Komunita dohromady přišla s unikátní způsobem spolupráce – nejenom hodnotit, komentovat a kritizovat dílo ostatních online přispěvovatelů, ale rovnou ho také měnit. Cunningham najednou viděl, že když lidé společně spolupracují, tak vytváří produkt, který je větší, než suma jeho částí. Aniž by to zamýšlel, tak vytvořil nástroj, díky němuž vznikla jedna z vůbec největších sociálních sítí.

Od Answers.com k Ask.com přes Apple a Sun až ke gigantu typu Google, stovky komerčních webů a technologických společností nyní užívá Wikipedii nejrůznějšími způsoby vedoucími k zisku. A mezitím více a více lidí vytváří jiné, často vysoce originální wiki aplikace. Ať už je to wiki podnikání, WikiHow z Congresspedie, wikieditorialy, ShopWiki nebo Avianfluwiki, Brandwiki, wiki komentáře či wiki produkty jako ComedyWiki, WikiTravel, Wikocracy -- dokonce "Steal This Wiki“, online pokus o wiki verzi knihy Abbie Hoffmana „Steal This Book“ – seznam se rozrůstá den co den díky tomu, že Wiki neúnavně expanduje ze svého původního Velkého třesku do mezigalaktických informačních světů, které si ještě nikdo ani nedokáže představit.

Budoucnost Wiki není samozřejmě totálně růžová. Nad spolehlivostí a integritou Wikipedie samotná vyvstávají často otázky a kontroverze a experiment Los Angeles Times se stránkou, kde měli čtenáři psát vlastní wiki editorialy, dlouho nevydržel a brzy se změnil v pornografické komentáře. Zakladatel Wikipedie Jimi Wales poznamenává, že není jednoduché, aby se wiki komunita sama zkultivovala. „Je spousta lidí, kteří dělají wiki a říkají, „Bezva, teď máme ten zázrak, se kterým můžeme udělat všechno,“ říká Wales. „Ale wiki není jenom záležitost softwaru.“

Je to hlavně o komunitě – a taky samozřejmě o ekonomických souvislostech. „I kdyby jste měli sto milionů dolarů nebo celou miliardu a pět let, nemohli byste zaplatit lidi, aby vytvořili Wikipedii,“ říká Mitch Kapor, jehož program Lotus 1-2-3 z něho udělal jednoho z prvních multimilionářů nových médií. „Je to prostě něco, co je za hranicemi peněz. Nikdy byste je nedokázali zorganizovat, ani zaplatit, prostě by to nebylo možné! Takže když tady dochází k tak radikálním posunům v rámci ekonomiky, musíte se ptát: Kde všude se to bude dít? Jak daleko to dojde?“

I když samotná Wikipedia existuje někde „za hranicemi peněz“, chytří podnikatelé pořád sázejí na Wiki jako na fenomén budoucnosti. Např. Jimmy Wales obdržel 4 miliony USD od zakladatele Netscape Marca Andreessena a firem Bessemer Venture Partners a Omidyar Network na založení ziskového webu Wikia.com. Autoři na této stránce spolupracují na širokém poli námětů, často s mnohem více nadšeneckým přístupem než je obvyklý „neutrální názor“ Wikipedie.

Styl Wikia.com, říká Wales, je výsledek toho, co chtějí přispěvovatelé stránek, ne toho co by on nebo jiný Wikia manager mohl předepisovat. „Musíte přijmout přístup, při kterém se řídíte principy komunity spíše než se pokoušet je nějak mikromanažovat,“ říká Wales. „Opravdu musíte respektovat komunitu, ne to jenom říkat.“

Ať je to jak chce, wiki se nezadržitelně šíří po celém světě, největší hit v informačních technologiích od vzniku blogosféry. Ward Cunningham (který rovněž předvídá příchod dominance wiki nad blogy) popisuje svoji vizi budoucnosti wiki ve stylu „komunita místo komerce“ v nedávném rozhovoru: „Můj sen o tom, čím by se mohla stát wiki,“ řekl Cunningham, „je vize, že skrze úsilí lidí, kteří čtou a rozumí různým jazykům, vytvoříme společné dílo, které stmelí dohromady komunitu lidí navzdory tomu, že nemluví stejným jazykem.“

Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.


Rory O'Connor

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

23. 8. 2006
23. 8. 2006
xmort
12. 10. 2006

Související odkazy

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz