Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Úspěšně odstartoval kurz, který učí jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách

31. 10. 2012 - PLZEŇ [Econnect]

Občanské sdružení Český západ, působící v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, zahájilo akreditovaný vzdělávací kurz pro pracovníky organizací působících v podobných lokalitách. Celkem 15 účastnic se učí využívat principy komunitní práce, která se jeví jako efektivní metoda sociální práce. Od klasického přístupu se liší hlavně v tom, že nerozvíjí pouze jednotlivce, ale posouvá dopředu celou komunitu, a může tak přispívat i ke zmírňování sociálního napětí v těchto lokalitách. První vzdělávací blok proběhl 10.-13. října v Dobré Vodě u Toužimi, další se chystá tamtéž ve dnech 7.-10. listopadu.

„Vzdělávací kurz „Komunitní práce: jak efektivně pracovat v sociálně vyloučených lokalitách?“ nabízí v teorii i praxi osvojení si jedné z účinných metod sociální práce – komunitní přístup. Ten je alternativou a doplněním klasické sociální práce. Komunitní přístup napomáhá budovat u obyvatel sociálně vyloučených lokalit zodpovědnost za vlastní život a chod své komunity. Kvůli náročnosti a dlouhodobosti se tato metoda zatím příliš nevyužívá, což bychom rádi změnili,“ představuje vzdělávací program a motivy jeho vzniku Mgr. Jana Kosová z Českého západu. „O kurz byl velký zájem, a to i přes poměrně vysoká kritéria na přijetí. Hlavním z nich byla přímá práce uchazeče v sociálně vyloučených lokalitách, aby nové poznatky a zkušenosti mohl téměř okamžitě uplatnit ve své praxi,“ doplňuje Kosová.

Rozsah celého kurzu, který je rozdělen do tří třídenních bloků, je 90 vyučovacích hodin. První z nich už mají účastnice za sebou. Seznámily se při něm s historií komunitní práce, jejími specifiky a teoretickými východisky. Program se skládal z přednášek, diskusí s obyvateli sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě, ale i praktických úkolů ve skupinách, při kterých účastnice čerpaly ze svých dosavadních zkušeností. „Účastnice byly skvělé a celou dobu nesmírně houževnaté. Myslím, že první blok kurzu se povedl. V hodnotícím dotazníku jsme dostaly za atmosféru, srozumitelnost podání a užitečnost tématu samé jedničky,“ chválí si Kosová, která byla jednou ze šesti lektorů, kteří se na kurzu podíleli. Jedna z účastnit při hodnocení uvedla: „Kurz byl pro mě připomenutí, že nejdůležitější v sociální práci je vztah a důvěra. Nehonit se po výkonech, ale naslouchat lidem, respektovat je a být jim oporou. Důležité je být sám sebou a jednat s lidmi jako s rovnocennými.“ Další části kurzu probíhají 7.-10. listopadu a 5.-8. prosince 2012.

Na přípravě a realizaci kurzu se podílejí občanské sdružení Český západ, obecně prospěšná společnost Cheiron T z Tábora a Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy. V rámci kurzu využívají metodiku komunitní práce a instruktážní DVD, které společně zpracovali v první části projektu v roce 2010. Po skončení pilotního běhu tohoto kurzu by měla být metodika komunitní práce vydána ve formě brožury.

Občanské sdružení Český západ působí od roku 2002 v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, základní poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a zapojuje občany do veřejného života. Pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace provozuje v Dobré Vodě také vlastní textilní a keramickou dílnu. Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé, ale podporuje lidi tak, aby postupně dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou. Více informací o činnosti organizace lze získat na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz