BBC: Kočky manipulují svými majiteli pomocí vrnění
30. 7. 2009 - [EcoMonitor]
Výzkum byl inspirován její vlastní kočkou. "Ráno mě budívala neodbytným předením, jehož zvuk byl až vyloženě nepříjemný, " říká doktorka McCombová.
Její tým se domluvil s chovateli koček, aby ranní hlasové projevy svých mazlíčků nahrávali. Zvukové záznamy, které zachytily, jak běžné předení, tak ono naléhavé, pak vědci pouštěli dobrovolníkům. Ti měli určit, jak na ně konkrétní zvuky působí.
"Dokonce i lidé, kteří s kočkami nemají žádné zkušenosti, měli pocit, že ono podbízivé vrnění nezní tak příjemně a je naléhavější," komentovala vědkyně.
Analýzou vrnění, která byla vyhodnocena jako nejvtíravější, pak vědci zjistili, že obsahují vysokofrekvenční tóny, které kočky "namixují" do běžného vrnění. Intenzita těchto přídavných zvuků přitom bývá různá, záleží zřejmě na tom, jak moc naléhavě má vrnění znít.
Jistá podobnost mezi dětským pláčem, na který je lidské ucho citlivé, a specifickým kočičím vrněním byla známá již dříve. Karen McCombová však nyní soudí, že se kočky naučily vrnění využívat k tomu, aby přiměly lidi k reakci.
Podle ní takto jednají především kočky, které žijí v domácnosti jen s jedním člověkem. "Samozřejmě nevíme, co se kočkám odehrává v hlavě, ale myslíme si, že se manipulaci s lidmi učí a že ji pak docela vědomě využívají," dodává McCombová.
Podle článku Victorie Gillové Cats ´exploit´ human by purring vydaného 13. července 2009 na BBC News.
Dominika Petrovská