Díváme se na vás - happening před čínskou ambasádou
8. 3. 2011 - PRAHA [Econnect]
Uplynulo již 52 let od povstání Tibeťanů a letošní akce Amnesty International nese jasný vzkaz, nejen diplomatickým zástupcům Čínské lidové republiky: Situace v Tibetu nás stále zajímá. Pomocí speciálních neonových brýlí, které budou k dispozici pro všechny účastníky demonstrace, dáme najevo, že situaci „sledujeme“. Podpoříme také konkrétního vězně svědomí, mnicha Jigme Gyatsa, který je za své aktivity odsouzen k 15 letům vězení.
Současná situace v Tibetu
Už 52 let uplynulo od brutálního rozprášení tibetského národního povstání čínskou armádou. 86 000 Tibeťanů při povstání padlo, mnoho dalších bylo nuceno odejít do exilu – včetně dalajlámy.
I v současnosti jsou obyvatelé Tibetu a dalších tibetských oblastí vystaveni porušování lidských práv. Podle dostupných informací roste počet politických vězňů, dochází k omezování práva na svobodu projevu, náboženského vyznání či možnosti se volně sdružovat. Úřady též omezují přístup ke komunikačním prostředkům a zvyšují tlak na země, které prokazují otevřenost k diskusi o tibetské otázce.
Represe také výrazně snižují dostupnost informací o případech bezpráví v Tibetu. Každý, kdo předává informace do zahraničí, se vystavuje nebezpečí. Terčem postihů již nejsou jen mniši či lidé zapojení do protestů, ale také ti, kteří se snaží uchovat tibetskou kulturu. Patří mezi ně umělci, spisovatelé nebo populární zpěváci. Úřady postihují i takové projevy nesouhlasu, jakým je například stažení „reakčních písní“ do mobilního telefonu.