Děti mohou nahlédnout do zákulisí chráněných území
14. 4. 2011 - PRAHA [Econnect]
Od dubna 2011 do konce roku se školy mohou vydat zkoumat rašeliniště, jehličnatý nebo listnatý les, vzácné rostliny na loukách nebo život v rybníce, a to zcela zdarma.
„Vycházeli jsme z toho, co dlouhodobě ukazují analýzy – zájem o přírodní vědy mezi žáky klesá. Nabízíme proto učitelům možnost, jak přenést část vyučování přírodopisu do terénu, kde odborné pojmy dostávají reálnou podobu a žáci mohou vidět v souvislostech to, co se za zavřenými dveřmi třídy obtížně vysvětluje,“ vysvětluje myšlenku projektu Martina Kulíková z občanského sdružení Apus.
Terénní programy Za Naturou na túru využívají netradiční způsoby výuky, které rozšiřují nejenom znalosti dětí, ale zlepšují i jejich schopnost pracovat ve skupině, řešit problémy a hledat odpovědi na to, co se děje v přírodě. Zároveň musí děti i bavit. „Programy jsme učili již na podzim a potvrdilo se, že děti velmi rády zkoušejí různé vědecké metody práce jako je odchyt hmyzu nebo lovení a určování vodních živočichů. Takto zaměřená výuka je pro ně konkrétnější a praktičtější, takže si z ní víc odnesou,“ vysvětluje Erika Smrtová ze sdružení Apus.
Každý program má své téma a příběh – u Kadaně se děti stanou pravěkými lovci na stolové hoře Úhošti, u Plzně nakouknou, jak vypadá ložnice brouka páchníka, anebo se vydají do Jizerských hor za obřími hrnci v řece Jizeře. „Jedno téma je však společné,“ upřesňuje Erika Smrtová. „A tím je vysvětlení, co se vlastně chrání soustavou NATURA 2000 a proč to chránit chceme. Tomu veřejnost často nerozumí a to bychom chtěli změnit.“
Přehled všech dvaceti pěti terénních ekologických výukových programů včetně on-line objednávky naleznou školy na webových stránkách www.zanaturou.cz.
Partnerem projektu je Sdružení středisek ekologické výchovy Pavučina.
Apus
Občanské sdružení, které se svou činností zaměřuje především na environmentální výchovu a vzdělávání. Dále dlouhodobě rozvíjí aktivity v regionálním značení výrobků. Organizace vznikla v roce 1996 a do poloviny roku 2008 působila pod názvem Regionální environmentální centrum Česká republika, o. s. (REC ČR). V roce 2008 si organizace zvolila za nový název Apus.