Za prvních devět měsíců roku policie vykázala z domova 665 lidí
15. 10. 2007 - PRAHA [Radio Praha / Econnect]
Případy domácího násilí se z 55 procent (373) odehrály mezi manželi, ve 151 případech mezi partnery, ve 102 případech šlo o mezigenerační spor, 41 řípadů se událo mezi rozvedenými manželi. Domácí násilí je podle statistiky nejzávažnější v Moravskoslezském kraji, kde bylo vykázáno 172 osob, více než trojnásobek pražského počtu. Naopak nejméně musela násilné spory v rodině řešit intervenční centra v Plzeňském kraji (13 vykázání) a Karlovarském kraji (21). Průměr na kraj vychází na 47,5 případu.
Zákon o vykázání a zákazu vstupu do domácnosti na 10 dní kvůli domácímu násilí začal platit letos v lednu. Od té doby se podle Petry Vitoušové z Bílého kruhu bezpečí podařilo doladit některé počáteční nedostatky. Policie, která musí ze zákona o každém vykázání informovat do 24 hodin intervenční centrum v kraji, to zpočátku opomíjela. Díky školením se to ale v září stalo už jen ve třech případech.
Nový zákon na ochranu před domácím násilím v ČR inspiruje další státy
V českém zákoně na ochranu před domácím násilím nachází inspiraci pro řešení této problematiky již několik evropských států. Zákon 135/2006 Sb. nabyl účinnosti 1. ledna 2007. Tato právní úprava je postavena na třech vzájemně provázaných pilířích, a to Policii ČR, intervenčních centrech a soudech rozhodujících ve věcech civilních. Rozhodnutí o vykázání je preventivním opatřením a má chránit ohroženou osobu před dalším možným útokem násilné osoby, není sankcí adresovanou násilné osobě za nežádoucí projevy jejího chování.
Český model ochrany před domácím násilím, včetně používaných nástrojů, výcvikových programů a osvětových kampaní, je inspirací i pro další státy. Jen v tomto roce bude přenášen do Gruzie a o spolupráci požádala také státní správa Polské republiky.
Bílý kruh bezpečí, občanské sdružení pro pomoc obětem trestných činů, oslavil letos v září 16 let svého fungování. Za dobu své existence vybudoval Bílý kruh bezpečí 9 pracovišť, eviduje více než 32 500 kontaktů, v rámci kterých poskytoval podporu a pomoc nejen obětem, ale také pozůstalým a svědkům trestných činů. Ve prospěch jejich lepšího postavení podal řadu podnětů k zákonodárným iniciativám, které například rozšířily katalog práv poškozených v trestním řízení. Jedním z nejvýznamnějších návrhů tohoto sdružení je zákon č. 135/2006 Sb. na ochranu před domácím násilím.
Jako člen Evropského fóra pro služby obětem spolupracuje Bílý kruh bezpečí s jednadvaceti národními organizacemi v Evropě, jejichž prostřednictvím v minulosti opakovaně zprostředkoval pomoc našim občanům, kteří se stali obětí trestného činu v zahraničí nebo naopak podpořil cizince viktimizované na území České republiky.