Proti odsunu nádraží byly podány dvě žaloby
20. 8. 2007 - BRNO [Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu]
„Zaměřili jsem se zejména na nezákonný střet stavby s posledními prvky přírody v Brně a na upozornění různých obstrukcí ze strany stavebního úřadu na ÚMČ Brno-střed jako nemožnost si spis ofotit nebo že jsme měli za některé kopie materiálů zaplatit správní poplatek patnáct korun za stránku,“ vyjmenovává některé důvody podané žaloby Miroslav Patrik z Dětí Země, která má třicet pět stran.
„My jsme upozornili například na to, že se magistrát našimi připomínkami nevypořádal zákonným způsobem, ale jen formálně, že řada objektů nebyla posouzena z hlediska vlivů na životní prostředí a že výstavba nového nádraží mimo centrum města není ve veřejném zájmu, neboť není ekonomicky efektivní a cestujícím zhorší k němu přístup,“ doplňuje Patrika zástupce sdružení Stará Osada – Židenice Dušan Krátký.
Územní rozhodnutí pro nové nádraží bylo vydáno letos 31. března, kdy brněnský magistrát zamítnul všechny námitky téměř padesáti odvolatelů. Podle původního plánu se ale očekávalo, že bude vydáno už loni v červnu.
Asi o rok je již zpožděná výstavba první části odstavného nádraží, která přitom nebyla nikdy ze strany veřejnosti a odborníků kritizována. Teprve až nyní na odboru dopravy brněnského magistrátu a na Drážním úřadě v Olomouci probíhají první dvě stavební řízení.
„Je zřejmé, že podporovatelé přesunu nádraží už teď neplní své sliby o rychlé a bezproblémové výstavbě a časový skluz se může ještě více zvyšovat,“ hodnotí nynější stav Patrik.
Na podané žaloby proti odsunu nádraží chtějí obě sdružení upozornit české politiky a úředníky v Bruselu.