Záběry pro nový seriál Po proudu českých řek natáčela Česká televize v milovické rezervaci velkých kopytníků
5.8.2024
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Desetidílný cyklus kompletně natáčený z dronů, doplněný komentářem, bude představovat toky řek ve stylu populárních dokumentárních sérií, jako je Kouzlo Velké Británie, Nádherná Amerika nebo Krásné země z výšky, které jsou celé snímány z ptačí perspektivy. Filmaři natáčeli celé toky Labe, Vltavy, Berounky, Sázavy, Moravy, Dyje nebo Jizery. Některým řekám přitom budou věnovány dva díly.
Milovické rezervace bude součástí dílu věnovaného Jizeře, které protéká v blízkosti západní části rezervace u Benátek nad Jizerou. Jen na Jizeře přitom filmaři natáčeli na 60 míst od pramene po soutok.
„Právě z ptačí perspektivy nejvíce vynikne jedinečnost přírody bývalého vojenského prostoru Milovice. Lidé často vůbec netuší, že podobný typ krajiny máme v České republice, připomíná jim rozsáhlé roviny afrických savan. Jsme proto velmi rádi, že se tyto jedinečné scenérie představí v novém dokumentárním cyklu České televize,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která ve spolupráci s vědci založila milovickou rezervaci velkých kopytníků v roce 2015.
Velcí kopytníci z milovické rezervace se v minulých letech stali součástí několika výrazných filmových dokumentů a seriálů. Natáčela se v ní část záběrů pro první český celovečerní dokument o přírodě Planeta Česko režiséra Mariána Poláka, díl dokumentárního seriálu Češi zachraňují režiséra Zdeňka Suchého, který v rezervaci natáčel i záběry pro nový seriál s pracovním názvem Krajina s otazníky, dokumentární film Lekce divokosti režiséra Jana Svatoše nebo záběry pro dokumentární cyklus Krajinou domova režiséra Petra Krejčího.
Některé z dokumentů natáčených v milovické rezervaci získaly významná ocenění. Lekce divokosti obdržely Cenu Perseus Mezinárodního filmového festivalu T-FILM v roce 2016, díl seriálu Češi zachraňují… zubry v Česku převzal Cenu prezidenta mezinárodního filmového festivalu Ekofilm v roce 2019. První i druhá série dokumentárního cyklu Krajinou domova získala cenu na mezinárodním festivalu Tourfilm, snímek Planeta Česko si odnesl ocenění ze Zlín Film Festivalu v roce 2018.
Rezervaci velkých kopytníků může veřejnost podpořit hlasováním v soutěži o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili na zlepšení zázemí pro velké kopytníky v milovické rezervaci.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.