Tiskové zprávy NNO
Naše krajina je největším bohatstvím, které máme. Poskytuje nám vše, co potřebujeme k životu. Úrodu, vodu, suroviny i místo pro trávení volného času a zklidnění. Na řadě míst ale naše krajina strádá. Vinou nevhodného hospodaření se z ní každý rok odplaví miliony tun orné půdy, která průběžně vysychá a přichází o svou živou složku. Usychají části lesů a mizí původní druhy. Každým rokem proto narůstá nebezpečí, že nás naše krajina v budoucnu neuživí a že život v ní nebude nic příjemného.
::životní prostředí::
Dub červený patří k nejvýznamnějším introdukovaným dřevinám v České republice. V roce 2010 zaujímala plocha této dřeviny v ČR přibližně 6 000 ha a celková zásoba asi 900 000 m3, v roce 2018 pak 6 101 ha a 1 138 000 m3. Běžně se využíval a stále využívá v parkových úpravách a rekultivacích a nepovažuje se za produkčně významnější dřevinu. Svého času měl i nahradit domácí druhy dubů ohrožené tracheomykózou. Diskuse kolem vhodnosti či nevhodnosti výsadby dubu červeného do našich lesů probíhá již několik desetiletí a přispívá do ní svými poznatky řada vědeckých pracovišť.
::životní prostředí::
Kyselka (14. 8. 2024) – Ve dnech od 18. do 27. srpna 2024 v obci Kyselka proběhne mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Přijedou dobrovolníci z celého světa s cílem obnovit chatky v rekreačním a volnočasovém areálu Ontario. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., obcí Kyselka a MAS Krušné hory, o.p.s.
::regionální rozvoj::
Krkonoše se v červnu na krátkou dobu staly domovem velmi vzácného motýla jasoně červenookého. Tento motýl je památkou na doby ledové a jeho přirozeným prostředím jsou prosluněné horské skály s množstvím kvetoucích rostlin. V české přírodě vymizel už téměř před sto lety v důsledku úbytku přirozeného prostředí. Nyní čelí jasoni bezprostřednímu ohrožení i u našich sousedů: ve slovenských i polských Karpatech nebo v rakouských Alpách. Jejich úbytek urychluje i změna klimatu, jasoňům je zkrátka už příliš teplo.
::životní prostředí::
Další ukrajinská nemocnice se bude moci spolehnout na solární energii. Společnost E.ON se zapojila do projektu Slunce pro Ukrajinu, pořádaného organizací NESEHNUTÍ, a svým darem v podobě solárních panelů v hodnotě jeden milion korun podpořila nemocnici v Kolomyji. Nová elektrárna pomůže překonat časté výpadky proudu, které ohrožují stabilní provoz nemocnice. Takové výpadky mohou stát lidské životy. Aktuálně projekt Slunce pro Ukrajinu sbírá prostředky pro dětskou nemocnici v Záporoží.
::životní prostředí::
Už jste někdy viděli netopýry opravdu zblízka či slyšeli jejich hlasy v ultrazvukovém detektoru? Zajímá vás, kde všude tito tajuplní létající savci mohou bydlet, jak je odborníci zkoumají a co je důležité pro jejich ochranu? Neváhejte a navštivte některou z více než 50 netopýřích nocí! Zábavně vzdělávací akce určené široké veřejnosti se letos v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají již po osmadvacáté. Podrobný přehled všech plánovaných setkání na území ČR je k dispozici na webu netopyrinoc.cz.
::životní prostředí::
Už jste někdy viděli netopýry opravdu zblízka či slyšeli jejich hlasy v ultrazvukovém detektoru? Zajímá vás, kde všude tito tajuplní létající savci mohou bydlet, jak je odborníci zkoumají a co je důležité pro jejich ochranu? Neváhejte a navštivte některou z více než 50 netopýřích nocí! Zábavně vzdělávací akce určené široké veřejnosti se letos v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají již po osmadvacáté. Podrobný přehled všech plánovaných setkání na území ČR je k dispozici na webu netopyrinoc.cz.
::životní prostředí::
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější a zároveň se tím zvyšuje retence vody v krajině. Počátkem roku odborný lesní hospodář Jan Duda, který má projekt na starosti, vytipoval lokality, kde bude nejvhodnější sázet a vybral pro daná místa vhodný sadební materiál. V lese jsme vyznačili místa, kde bude nutné vybudovat oplocenky. Ty budou sazeničky chránit před zvěří a již od května se začalo s jejich stavbou. Na podzim, kdy je pro to nejvhodnější počasí, se pustíme do samotných výsadeb tisíců stromků převážně buků, dubů a jedlí. Díky velice štědré finanční pomoci našich dárců běží projekt již desátým rokem a v zemi je na 375 tisíc malých stromků. V naší snaze pokračujeme i nadále a budeme vděčni, pokud nám s tím svým darem pomůžete i Vy.
::životní prostředí::
Hýskov (9.8.2024) – V době od 14. do 25. srpna 2024 obec Hýskov podruhé přivítá dobrovolníky z celého světa, kteří budou připravovat program pro děti školního věku na příměstském táboru. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., obcí Hýskov a Místní akční skupinou Mezi Hrady, z. s.
::sociální oblast::
Mukařov (9. 8. 2024) – Ve dnech od 14. do 28. srpna 2024 v Mukařově proběhne mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. V rámci workcampu proběhne v Rekreačním centru Lítes tábor pro mladistvé s mentálním a tělesným znevýhodněním. Na pořádání projektu se podílí Centrum pro všechny ve spolupráci s neziskovou organizací INEX–Sdružení dobrovolných aktivit, z. s.
::sociální oblast::
V národní přírodní rezervaci Lednické rybníky, které je Mlýnský rybník součástí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vytváří podmínky pro řadu druhů rostlin a živočichů, jejichž životní nároky jsou často protichůdné. Proto každoročně jeden z rybníků částečné letní. Letos přišla řada na Mlýnský rybník (Apollo). Poté, co byl v zimě ponechán úplně bez vody, byl napuštěn na hladinu o cca 1,3 m nižší, než je tzv. normální hladina. Pro řadu druhů to znamená optimální podmínky. Letos tu například zahnízdilo rekordních 38 párů vzácných tenkozobců opačných.
::životní prostředí::
Letošní ročník “Týdnů pro krajinu” byl věnován centrální části CHKO Jeseníky nedaleko Skalního potoka, kde desítka dobrovolníků Hnutí DUHA pomohla oplotit mladé jedle. Ochrana stromů v lese je nutná z důvodu vysokých stavů zvěře, které poškozují stromy. Stromy jsou pod tlakem zvěře a nemohou obrůstat nebo se přirozeně zmlazovat. Nadměrné počty spárkaté zvěře jsou komplikací nejen Jeseníků, ale i ostatních oblastí celé České republiky [1].
::životní prostředí::
Záběry na zubry, stáda divokých koní a zpětně šlechtěných praturů natáčel štáb České televize v milovické rezervaci velkých kopytníků. Budou součástí nového dokumentárního cyklu Po proudu českých řek, který v současné době natáčí režisér Lukáš Franta.
::životní prostředí::
Mezinárodní projekt Noctule Count vyzývá širokou veřejnost k zapojení do sčítání netopýrů rezavých. Tento druh obývá volnou krajinu i lidská sídla, migruje na velké vzdálenosti a patří k živočichům významně ohroženým provozem větrných elektráren. Na lov vyletuje již před setměním a jeho pozorování je snadné i bez speciálního vybavení. Do sledování se tak mohou zapojit nejen zoologové, ale i zájemci z řad laiků. V celé Evropě se letos budou zaznamenávat pozorování od 1. srpna do 30. září. V ČR je koordinátorem projektu Česká společnost pro ochranu netopýrů za finanční podpory Hlavního města Prahy.
::životní prostředí::
České Kopisty (2.8.2024) – České Kopisty ve dnech od 7. do 21. srpna 2024 hostí skupinu mezinárodních dobrovolníků, kteří svojí prací přijedou podpořit místní statek. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., a Svobodným statkem na soutoku, o.p.s.
::životní prostředí::
Kyšice (1.8.2024) – Ve dnech od 3. do 11. srpna 2024 v Kyšicích proběhne mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Dobrovolníci budou pracovat s dětmi a pomáhat s organizací dětského tábora. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s., a komunitním centrem U Kobesů v Kyšicích.
::sociální oblast::
Bagry a další technika vrátily život do odvodněných luk přírodní rezervace a evropsky významné lokality Maršálka v CHKO Železné hory. Ačkoli práce skončily teprve před rokem, je zjevné, že se podařilo napravit, co se neuváženým zásahem za minulého režimu zničilo. Vzácné tolije, orchideje prstnatce a tajemní plži vrkoči zde nyní mají vhodné podmínky a šíří se. Investorem byla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Revitalizace Maršálky je nyní ve finále soutěže Adapterra [1].
::životní prostředí::
Od března letošního roku připravuje město Hradec Králové školní plány mobility. Přinést mají snížení počtu aut v blízkosti školních budov, zajištění ještě většího bezpečí na cestách i zlepšení povědomí o aktivním a zdravém stylu života nejen u školáků. Do projektu se zapojili žáci, rodiče i učitelé ze čtyř hradeckých škol, a to ZŠ Josefa Gočára, ZŠ Úprkova, ZŠ Habrmanova a ZŠ Milady Horákové. První úpravy okolí škol, které z plánů mobility vyplývají, by mohly být zahájeny už s příchodem nového školního roku, postupně pak budou pokračovat až do roku příštího.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|