Tiskové zprávy NNO
Vlčí a Rysí hlídky [1] organizované Hnutím DUHA Šelmy se letos opět vrací s úvodními semináři pro nové dobrovolníky, které zahájí další monitorovací sezónu. Novinkou letošního roku je rozšíření o Brdy, kde se seminář konal naposledy v roce 2021. Vedle této oblasti se semináře už tradičně uskuteční v Krušných horách, Beskydech, Javorníkách, Jeseníkách a na Šumavě. První seminář odstartuje už tento víkend.
::životní prostředí::
I přes nepříznivé počasí se téměř pět stovek lidí po celém Česku zúčastnilo vycházek v rámci Festivalu ptactva, který koordinovala Česká společnost ornitologická (ČSO). Do mezinárodní akce EuroBirdwatch se každoročně zapojují desítky partnerských organizací BirdLife International z celé Evropy, které prostřednictvím vycházek, pozorování či kroužkování ptáků představují veřejnosti fenomén ptačí migrace a symbolicky se loučí s ptáky na cestě do jejich zimovišť. Novinkou letošního 32. ročníku byly i speciální vycházky zaměřené na zadávání pozorování do aplikace Avif. Většina vycházek proběhla uplynulý víkend, nicméně některé se budou konat ještě v následujících týdnech.
::životní prostředí::
Česká společnost ornitologická pořádá v průběhu října 2024 sérii terénních workshopů zaměřených na ochranu hnízd čejek chocholatých, a to hned v sedmi krajích České republiky. Přestože čejka zůstává nejběžnějším zástupcem bahňáků u nás, její početnost se v posledních desetiletích dramaticky snížila. Hlavním důvodem je změna krajiny. Zejména se negativně projevilo rozorávání a odvodnění podmáčených luk, kde čejky tradičně hnízdily. Čejky dnes dominantně hnízdí na polích, přednostně v oraništích, ale zde jejich snůšky ohrožují jarní zemědělské práce. Bohužel na nemalém počtu lokalit hnízda nevědomky zničí zemědělská technika.
::životní prostředí::
Ve čtvrtek 3. října proběhlo vyhlášení vítězů 7. ročníku Cen SDGs, mezi kterými byla tentokrát i ČSO. Ocenění od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti udržitelným projektům, které posouvají Česko i svět směrem k udržitelné budoucnosti. Slavnostní galavečer se konal v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. Do letošního ročníku Cen SDGs se přihlásilo 269 projektů v 7 kategoriích a do finále postoupilo celkem 37 projektů.
::životní prostředí::
Tradiční den, kdy si mohou návštěvníci po celé České republice ZDARMA prohlédnout desítky rozestavěných i dokončených dřevostaveb pořádá Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Patronem Dne otevřených dřevostaveb je skupina Progresus. Od svého založení v roce 2021 rozvíjí udržitelné, smysluplné a ziskové projekty v oblasti rezidenčního a industriálního developmentu. Součástí jejího portfolia je RD Rýmařov, největší výrobce dřevostaveb v České republice a jejich přední dodavatel v Evropě.
::životní prostředí::
Zásadním tématem, které v posledních letech promlouvá do světa byznysu a ovlivňuje řízení evropských i českých firem, jsou udržitelné přístupy spojené s tématem ESG. Jeho zapracování do obchodních strategií zefektivňuje fungování společností a zlepšuje konkurenceschopnost na trhu. O tom, jak můžou zvýšit efektivitu a ziskovost svého podnikání budou diskutovat experti na ESG reporting a zástupci firem na konferenci Bold Future. Do jejího startu zbývají necelé dva měsíce, odkrývá proto podrobný program s více než čtyřiceti řečníky. Akci pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze.
::životní prostředí::
Humanitární organizace ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE a Charita ČR začnou lidem zasaženým povodněmi rozdělovat finanční pomoc. Celkově jim na účty v prvním kole pošlou 200 milionů korun, které rozdělí více než 3 800 domácnostem navštíveným v uplynulých týdnech jejich terénními týmy. Každá domácnost zaplavená v obytném prostoru tak získá podporu 50 tisíc korun určených na pokrytí nejnutnějších potřeb. Zbytek prostředků plánují využít na další fáze obnovy pro nejvíce postižené.
::životní prostředí::
Odvolání Hnutí DUHA z roku 2023 není podle ministra možné považovat za hlavní důvod, proč přehrada dnes nestojí. Ministr Výborný odmítl podrobit návrhy protipovodňových opatření na toku řeky Opavy expertnímu posouzení z hlediska efektivnosti, ochrany přírody a rychlosti jejich vybudování. Ekologická organizace a ministr se shodli na urychlení výstavby ostatních protipovodňových opatření, která nejsou závislá na přehradě, a na uplatnění principu renaturalizace vodních toků při řešení popovodňových škod.
::životní prostředí::
Již potřetí v krátkém čase varuje nezisková organizace Iuridicum Remedium (IuRe) před evropským návrhem, jehož cílem je pod záminkou identifikace škodlivého materiálu skenovat soukromou komunikaci. Se svými výhradami seznámila v dopise ministra vnitra Víta Rakušana.
::občanský sektor::
Změna klimatu a zhoršování stavu životního prostředí zvyšují zranitelnost lidí, především v zemích globálního jihu. Veřejnost i řada donorů proto od humanitárních a rozvojových organizací očekávají nejen poskytování pomoci, ale také aktivní omezení negativních environmentálních dopadů jejich provozu. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou a realizovaný společností Člověk v tísni má proto za cíl zajistit, aby realizátoři české zahraniční rozvojové spolupráce a jejich místní partneři měli praktické znalosti a nástroje potřebné pro měření a snižování environmentálních dopadů jejich operací a aktivně je využívali v praxi.
::životní prostředí::
Hlavním ukazatelem a prediktorem napadení lesních porostů houbovými patogeny je počasí v jarních měsících. Vyšší teploty a nižší množství srážek vedou k rozvoji komplexních chorob a dřevokazných hub, včetně kořenových hnilob. Extrémně vysoké teploty jarní teploty uspíší nástup mnoha onemocnění, především sypavek a rzí, a to až o 1–2 měsíce.
Pokud bude pokračovat trend celkově vyšších teplot a častějších teplotních a srážkových extrémů v průběhu dalších let, může docházet i nadále k oslabování dřevin a nárůstu výskytu a významu patogenů a chorob s tímto oslabením souvisejících (zejména václavek, kořenovníku vrstevnatého, většiny komplexních chorob a jmelí bílého).
::životní prostředí::
Charita pokračuje v intenzivní pomoci obětem povodní. Distribuuje materiální pomoc včetně elektrocentrál, vysoušečů a čisticích prostředků a zajišťuje krizovou intervenci v nejvíce postižených oblastech. Dobrovolníci pomáhají s úklidem a odstraňováním škod. Na veřejnou sbírku se vybralo přes 73 milionů korun, které pomohou konkrétním domácnostem. Materiální a psychosociální podpora zůstává klíčová, a to i díky zapojení Charit z celé ČR. Děkujeme za vaši štědrost a solidaritu!
::životní prostředí::
Církev i její Diakonie pomáhají lidem zasaženým povodní. V reportáži z místa popisuje více vedoucí církevní kanceláře Martin Balcar.
::životní prostředí::
Více než dvě desítky ukrajinských ochránců přírody na studijní cestě zavítaly do chráněné krajinné oblasti Brdy. Akce je součástí projektu, který má přispět k úpravám ukrajinské legislativy, aby v oblasti ochrany přírody odpovídala právu Evropské unie. Zároveň by měl napomoci zefektivnit práci tamních institucí.
::životní prostředí::
Vzhledem k narůstajícím důsledkům klimatických změn, které ovlivňují celou naši planetu, je zásadní, aby se mladá generace stala klíčovým hráčem v boji proti této globální výzvě. Informování žáků o změně klimatu je důležitým krokem k vytvoření povědomí i proaktivního přístupu k ochraně životního prostředí. Snahou spolku Energy Centre České Budějovice (ECČB) je, aby žáci získali nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti a motivaci k aktivnímu zapojení se do udržitelných řešení.
::životní prostředí::
V úterý 24. října proběhla vernisáž výstavy Zaostřeno na Jizerky, která představila nejkrásnější snímky Jizerských hor. Vybírala je odborná porota ze 162 fotografií od 50 autorů, kteří se soutěže zúčastnili. Nakonec se do výstavní kolekce dostalo 35 snímků a jeden navíc vybrala široká veřejnost v rámci internetového hlasování, které probíhalo po celou dobu letních prázdnin. Ze 13 nejpovedenějších fotografií následně sestavila porota benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2025. Jeho prodej nyní zahájila Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, která je pořadatelem soutěže. Výtěžek poputuje na výsadbu druhově i věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Ocenění fotografové převzali ceny od společnosti Canon i libereckého Centra Babylon, kde se akce konala.
::životní prostředí::
Ředitelství silnic a dálnic způsobilo průtahy řízení a odborně a manažersky selhalo
::životní prostředí::
V prvním díle článku k letošní hnízdní sezóně v ptačích parcích ČSO jsme shrnuli dění na Josefovských loukách, Mnišských loukách a Rzech, nyní se podíváme, jaká byla sezóna v dalších třech ptačích parcích.
::životní prostředí::
Ministerstvo životního prostředí ve sporu o biotopy zaslalo blanketní kasační stížnost
::životní prostředí::
Janovice u Rýmařova (23. 9. 2024) – V Janovicích u Rýmařova proběhne dne 12.10. dobrovolnický den, tzv. DobroDen, zaměřený na renovaci památkově chráněného pivovaru. Registrace dobrovolníků*ic probíhá online na webových stránkách INEXu. Akci organizuje INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., ve spolupráci se Spolkem pro obnovu pivovaru Janovice.
::regionální rozvoj::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|