Tiskové zprávy NNO
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se v rámci písemného hlasování v Monitorovacím výboru Strategického plánu Společné zemědělské politiky postavilo proti návrhu ministerstva zemědělství (MZe) zrušit zásadní požadavek na vyčleňování ploch pro přírodu v rámci tzv. celofaremní ekoplatby. [1] Dle MŽP porušilo MZe dohodu domluvenou na úrovni ministrů. Je přitom pravděpodobné, že zásadní oslabení ekologických požadavků odmítne i Evropská komise. Oslabení jde také jednoznačně proti Programovému prohlášení vlády vyčlenit alespoň desetinu půdy pro biodiverzitu. [2] Ministr Výborný informoval zemědělce o oslabených podmínkách celofaremní ekoplatby jako o v podstatě dohodnutých již v červenci, ačkoli reálně hrozí, že v této podobě neprojde schvalovacím procesem. [3] Z toho důvodu by zemědělci byli nuceni na poslední chvíli své plány měnit.
::životní prostředí::
Česká Kamenice (28. 8. 2024) – Ve dnech od 1. do 15. září 2024 v České Kamenici proběhne mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Cílem workcampu je rekonstrukce kulturního domu a oživení bývalého koncentračního tábora Rabštejn. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., a městem Česká Kamenice.
::regionální rozvoj::
Po výzvě osobností české kulturní obce /1/ následuje výzva k solidaritě a pomoci slovenským kolegům z oblasti ochrany přírody a životního prostředí, kterou podepsalo 43 signatářů a 7 organizací, včetně předních českých ekologů, několika dřívějších ministrů životního pro-středí apod. Tento apel je symbolicky vydán k osmdesátému výročí vypuknutí Slovenského národního povstání.
::životní prostředí::
Vydáno v předvečer 80. výročí Slovenského národního povstání za demokratický společný stát Čechů a Slováků
::životní prostředí::
Kilometrovou trasu ze zastávky Sídliště Zahradní město, směrem ke Kolejím Hostivař, vyčistili dobrovolníci během úklidu zorganizovaném přes iniciativu Zálohujme.cz. Na zhruba kilometrovém úseku posbírali 493 kusů nápojových obalů, za které by při zavedeném zálohovém systému získali téměř dva tisíce korun.
::životní prostředí::
Během jarní úklidové sezóny proběhlo letos bezmála 4000 dobrovolnických úklidových akcí se 175 000 zúčastněných dobrovolníků. Dobrou zprávou je, že černých skládek i drobného nepořádku postupně ubývá. V září se ještě bude konat tradiční Celosvětový úklidový den, letos nově pod záštitou OSN.
::životní prostředí::
Do projektu Naučíme vás to opravit, který má za cíl zvýšit počet kvalifikovaných opravářů elektrospotřebičů přibyla Střední průmyslová škola, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště z Hradce Králové. Od předních výrobců elektrospotřebičů dostane k výuce 45 zařízení i prostory pro praxi.
::životní prostředí::
Dýšina (22. 8. 2024) – Ve dnech od 27. srpna do 9. září 2024 v obci Dýšina proběhne mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Cílem workcampu je pomoci s údržbou zeleně, uspořádat tradiční dožínky a připravit místní základní a mateřskou školu na začátek nového školního roku. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a obcí Dýšina.
::regionální rozvoj::
Ministerstva průmyslu a obchodu i životního prostředí v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Nově předložené dokumenty obsahují nižší cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a ochranu klimatu pro roky 2030 i 2050. Důvody resorty neuvedly. Ekologické organizace to považují za špatný krok na úkor ochrany životního prostředí i modernizace ekonomiky. Ze stejného důvodu organizace nadále kritizují zbytečně nízký cíl pro rozvoj obnovitelných zdrojů. Česká republika přitom potřebuje mít co nejdříve ambiciózní energetickou a klimatickou strategii, jejímž plněním adekvátně přispěje k řešení klimatické krize a posílí svoji energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost.
::životní prostředí::
Lesná u Tachova (21. 8. 2024) – Ve dnech od 24. do 31. srpna 2024 proběhne v obci Lesná mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Cílem workcampu je pomoci udržovat louky v chráněné krajinné oblasti a tábořiště. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a občanským sdružením EUROSOLAR.
::životní prostředí::
Jedle bělokorá patřila k významným dřevinám našich lesů, ale zhruba od 18. století docházelo k výrazné redukci jejího zastoupení, a to především v důsledku přechodu na pasečné hospodaření a znečištěním ovzduší. V současnosti se zastoupení této dřeviny v našich lesích opět zvyšuje. Zlepšení zdravotního stavu a regenerace jedle byla zaznamenána v celé střední Evropě a podle recentních poznatků většinou lépe odolává suchým epizodám než doposud dominantní smrk.
::životní prostředí::
Naše krajina je největším bohatstvím, které máme. Poskytuje nám vše, co potřebujeme k životu. Úrodu, vodu, suroviny i místo pro trávení volného času a zklidnění. Na řadě míst ale naše krajina strádá. Vinou nevhodného hospodaření se z ní každý rok odplaví miliony tun orné půdy, která průběžně vysychá a přichází o svou živou složku. Usychají části lesů a mizí původní druhy. Každým rokem proto narůstá nebezpečí, že nás naše krajina v budoucnu neuživí a že život v ní nebude nic příjemného.
::životní prostředí::
Dub červený patří k nejvýznamnějším introdukovaným dřevinám v České republice. V roce 2010 zaujímala plocha této dřeviny v ČR přibližně 6 000 ha a celková zásoba asi 900 000 m3, v roce 2018 pak 6 101 ha a 1 138 000 m3. Běžně se využíval a stále využívá v parkových úpravách a rekultivacích a nepovažuje se za produkčně významnější dřevinu. Svého času měl i nahradit domácí druhy dubů ohrožené tracheomykózou. Diskuse kolem vhodnosti či nevhodnosti výsadby dubu červeného do našich lesů probíhá již několik desetiletí a přispívá do ní svými poznatky řada vědeckých pracovišť.
::životní prostředí::
Kyselka (14. 8. 2024) – Ve dnech od 18. do 27. srpna 2024 v obci Kyselka proběhne mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp. Přijedou dobrovolníci z celého světa s cílem obnovit chatky v rekreačním a volnočasovém areálu Ontario. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s., obcí Kyselka a MAS Krušné hory, o.p.s.
::regionální rozvoj::
Krkonoše se v červnu na krátkou dobu staly domovem velmi vzácného motýla jasoně červenookého. Tento motýl je památkou na doby ledové a jeho přirozeným prostředím jsou prosluněné horské skály s množstvím kvetoucích rostlin. V české přírodě vymizel už téměř před sto lety v důsledku úbytku přirozeného prostředí. Nyní čelí jasoni bezprostřednímu ohrožení i u našich sousedů: ve slovenských i polských Karpatech nebo v rakouských Alpách. Jejich úbytek urychluje i změna klimatu, jasoňům je zkrátka už příliš teplo.
::životní prostředí::
Další ukrajinská nemocnice se bude moci spolehnout na solární energii. Společnost E.ON se zapojila do projektu Slunce pro Ukrajinu, pořádaného organizací NESEHNUTÍ, a svým darem v podobě solárních panelů v hodnotě jeden milion korun podpořila nemocnici v Kolomyji. Nová elektrárna pomůže překonat časté výpadky proudu, které ohrožují stabilní provoz nemocnice. Takové výpadky mohou stát lidské životy. Aktuálně projekt Slunce pro Ukrajinu sbírá prostředky pro dětskou nemocnici v Záporoží.
::životní prostředí::
Už jste někdy viděli netopýry opravdu zblízka či slyšeli jejich hlasy v ultrazvukovém detektoru? Zajímá vás, kde všude tito tajuplní létající savci mohou bydlet, jak je odborníci zkoumají a co je důležité pro jejich ochranu? Neváhejte a navštivte některou z více než 50 netopýřích nocí! Zábavně vzdělávací akce určené široké veřejnosti se letos v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají již po osmadvacáté. Podrobný přehled všech plánovaných setkání na území ČR je k dispozici na webu netopyrinoc.cz.
::životní prostředí::
Už jste někdy viděli netopýry opravdu zblízka či slyšeli jejich hlasy v ultrazvukovém detektoru? Zajímá vás, kde všude tito tajuplní létající savci mohou bydlet, jak je odborníci zkoumají a co je důležité pro jejich ochranu? Neváhejte a navštivte některou z více než 50 netopýřích nocí! Zábavně vzdělávací akce určené široké veřejnosti se letos v rámci Mezinárodní noci pro netopýry konají již po osmadvacáté. Podrobný přehled všech plánovaných setkání na území ČR je k dispozici na webu netopyrinoc.cz.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|