Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Seminář Jak zpřístupnit památky tělesně postiženým?

7.3.2006
PRAHA [Národní síť Zdravých měst ČR]
Autor: Antonín Tym, tel: 606 755 374

Zdravé město Boskovice hostilo v úterý 7. března setkání odborníků a zástupců měst, obcí a regionů a neziskových organizací, kteří se snažili najít odpověď na otázku, jak sladit nároky na ochranu památek historických center měst a zároveň je zpřístupnit tělesně postiženým spoluobčanům. Přitom se dotkli zcela zásadní otázky, a tou je zajištění bezbariérového přístupu i do dalších budov, zejména veřejných institucí.

Setkání v Boskovicích zahájili první místopředseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS) pan Vladimír Vihan, a starosta Zdravého města Boskovice Ing. František Sivera. Setkání, jehož se zúčastnilo téměř 60 účastníků, přineslo řadu zajímavých informací z různých pohledů. Poznatky expertů z akademické sféry či stavebního úřadu byly doplněny o zkušenosti zástupců neziskových organizací, hájících zájmy tělesně postižených.

Ti za hlavní problém ve vztahu k bezbariérovým přístupům označují především nedostatečnou informovanost o bezbariérovosti přístupů pro tělesně postižené a ne vždy dokonalá technická řešení. Svůj pohled na problematiku prezentovali rovněž zástupci měst a krajů. Především na nich leží hlavní zodpovědnost za to, zda budou naše města přístupná všem, nebo budou vypadat spíše jako překážková dráha. Přítomné mj. zaujala prezentace Zdravého kraje Vysočina, která představila projekt „Vysočina bez bariér“, jehož hlavím cílem je vytvoření kvalitní informační základny, podávající přehled o stavu bezbariérových přístupů na celém území kraje.

Mimoto, Vysočina podporuje bezbariérové projekty prostřednictvím grantového programu z Fondu Vysočiny. Účastníci rovněž ocenili prezentaci Konzultačního centra pro odstraňování bariér za práva vozíčkářů Brno, která mj. popisovala nejčastější nedostatky, s kterými se vozíčkáři setkávají: zamčené plošiny, nedostupnost toalet, chybějící návody pro obsluhu zvedacích plošin apod. Jako příklad dobré praxe byl naopak prezentován brněnský hrad Špilberk, který je plně přístupný vozíčkářům a vybaven dobrým značením. S příkladnou spoluprací podnikatelů, města a neziskovek na projektech řešení bezbariérovosti budovy základní školy a denního stacionáře pro mentálně postižené děti, seznámil účastníky náměstek primátora Zdravého města Karviná Ing. Ondřej Brdíčko. Účastníky také zaujaly fotografie k dobrým, ale i špatným technickým řešením v rámci jednotlivých objektů.

Seminář se nejvíce zabýval technickými řešeními a problematikou pro tělesně postižené (zejména vozíčkáře). Překonávání jiných postižení (mentálně postižení, zrakově postižení aj.) a dalších bariér by měl být v budoucnu věnován samostatný seminář.

Bližší informace k semináři NSZM a SHS v Boskovicích poskytne Mgr. Radka Veselá, projektová manažerka Kanceláře NSZM, na: vesela@nszm.cz, nebo na http://www.nszm.cz/bezbarierovost.

Mezinárodní Projekt Zdravé město – v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Základním cílem této aktivity je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.

Národní síť Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 68 členů, s regionálním vlivem na 1111 měst a obcí, ve kterých žije 2,4 milionu obyvatel (24 % populace ČR). Více informací o NSZM naleznete na internetových stránkách http://www.nszm.cz.

Kontakt pro další informace:
Antonin Tym
media@nszm.cz
606 755 374
http://www.nszm.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz