Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ne suchá data, ale zkušenosti z praxe... v Kutné Hoře se diskutovalo, jak úspěšně čerpat dotace EU

4.4.2006
PRAHA [Národní síť Zdravých měst ČR]
Autor: Antonín Tym, tel: 606 755 374

Příprava na čerpání dotací z Evropské unie je stále žhavějším tématem. Národní síť Zdravých měst proto uspořádala v pondělí 3. 4. další z řady odborných seminářů „Jak úspěšně čerpat dotace EU?“, zaměřený na praktické ukázky úspěšných projektů ve Zdravých městech, obcích a regionech. Setkání, finančně podpořené ze zdrojů Evropského sociálního fondu a Ministerstva životního prostředí ČR, proběhlo v historických prostorách Vlašského dvora v Kutné Hoře. Společně jej zaštítili senátor Bedřich Moldan a starosta města Kutná Hora Ivo Šalátek.

I přes současnou napjatou situaci v českých a moravských městech způsobenou povodněmi, našly cestu do Kutné Hory více jak dvě desítky účastníků z řad zástupců měst, obcí a neziskových organizací. Právě tyto subjekty budou patřit mezi hlavní žadatele o miliardové dotace, které k nám v roce 2007 poplynou. Úvodní slovo patřilo senátorovi Bedřichu Moldanovi, který v něm mimo jiné zdůraznil potřebnost tohoto setkání. „Jsem rád, že se toto setkání v Kutné Hoře uskutečnilo a že NSZM ČR přináší informace z praxe, protože problematika čerpání dotací z EU ještě není dosud všem potenciálním zájemcům zcela jasná“ uvedl senátor Moldan. Seznámil rovněž účastníky s některými aspekty současné situace rozpočtu EU a jeho vztahu k možnostem jednotlivých členských států čerpat zdroje, které nabízí. V prostorách české „pokladnice“ přivítal účastníky také starosta hostitelského města, Ivo Šalátek.

V další části programu pak vystoupil ředitel NSZM Petr Švec a seznámil přítomné se službami, jež asociace svým členům poskytuje. Kromě metodického vedení a výměny zkušeností mezi jednotlivými členy je to zejména nový informační nástroj DataPlán NSZM. DataPlán lze mj. efektivně využít právě při přípravě na čerpání zdrojů z EU. Konkrétní úspěšné příklady z praxe, jak získat evropské dotace, představily např. Zdravé město Vsetín – projekt knihovny jako komunitního centra, Zdravé město Chrudim - projekt Zdravá škola a školka či Zdravý kraj Vysočina, který přinesl informace o unikátním projektu na podporu partnerství a spolupráce potenciálních žadatelů o zdroje EU na územní celého kraje.

Účastníci byli upozorněni na celou řadu konkrétních problémů spojených s čerpáním evropských prostředků a dostali doporučení přímo od současných realizátorů. Jak jsou zdroje přicházející z EU důležité, potvrzuje i ředitel NSZM, Ing. Petr Švec: „Uvědomujeme si, že pokud chceme skutečně zvýšit kvalitu života v našich městech, obcích a regionech, musíme na realizaci opatření, která k tomuto vysokému cíli přispějí, sehnat potřebné finanční prostředky. Snažíme se proto našim členům poskytovat nejen informace, ale i metodickou podporu při shromažďování projektových záměrů za účasti veřejnosti, tak jak se to povedlo např. na Vysočině, kde jich bylo doposud v rámci projektu Partnerství pro Vysočinu shromážděno na 1500“.

Jednotlivé prezentace a fotodokumentaci naleznete na http://www.nszm.cz/kutna_hora

• mezinárodní Projekt Zdravé město – v roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Základním cílem této aktivity je podpořit na úrovni měst, obcí a regionů realizaci mezinárodně uznávaných hodnot: zdraví, udržitelný rozvoj a kvalitu života.

• Národní síť Zdravých měst ČR - asociace sdružující města, obce a regiony, které realizují mezinárodní Projekt Zdravé město (PZM) – Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, ptají se svých obyvatel na jejich názory. NSZM má dnes 72 členů, s regionálním vlivem na 1110 měst a obcí, ve kterých žije 2,4 milionu obyvatel (24 % populace ČR). Více informací o NSZM naleznete na internetových stránkách http://www.nszm.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz