Sedmá generace 1/2013: No Future?
21.2.2013
BRNO [Sedmá generace]
Autor: Vít Kouřil
V hlavním tématu čísla Sedmá generace rozebírá, jestli se někdy shodneme na nějaké udržitelné vizi budoucnosti, které státy nás v tomto smyslu mohou inspirovat nebo zda-li mají klimatické konference ještě nějaký smysl. Dominik Grohmann a Veronika Frélichová následně reportážně přibližují mikrosvět českých zlevněnek, respektive anglických farmářských obchodů. Adam Bedřich pak čtenáře provede cyklistickým Manchesterem, Josef Patočka aktivitami proti plánované výstavbě jaderné elektrárny v Polsku, Janica Šipulová (brzy asanovaným) areálem Vlněny a Veronika Pogányová znečištěním polarizovaným světlem.
V sekci Kulturní zahrada zpovídá Simona Horká dokumentaristu Phila Grabskyho, Pavel Klvač reflektuje filmovou mandalu Rona Frickeho Samsara a Zuzana Vlasatá hollywoodský příběh Vyměřený čas, v němž jako platidlo slouží nikoli peníze, ale čas. Kateřina Rezková se zamýšlí nad poslední knihou Jamese Lovelocka Mizející tvář Gaii a Dr. Krejzyber nad Šamanismem Nany Nauwald. V překladu Jiřího Zemánka pak 7.G publikuje text Divoký člověk, v němž americký ekopsycholog a iniciátor kulturní transformace Bill Plotkin představuje model lidského rozvoje založeného na přírodě.
V závěrečném rozhovoru Elišky Balharové s britským expertem Nadace pro novou ekonomiku Saamahem Abdallahem se mimo jiné dočteme tato slova: „Považuji se za člověka, který věří v Utopii, v její hodnotu. Nevím, jestli se tam někdy dostaneme, ale myslím, že musíme pokračovat v cestě tím směrem. Je dobré si připomenout, že hodnoty, které dnes ve společnosti dominují, nejsou jediné možné, nebylo to tak vždy.“
Inspirativní četbu a brzký příchod jara přeje
redakce 7.G
Seznam všech článků čísla najdete na www.sedmagenerace.cz/aktualni-cislo.