TZ Tibetský Nový rok vodního Hada
5.2.2013
PRAHA [Dzogčhen o.s.]
Autor: Mgr. Tereza Stárková, tel: 736120922
MAGNETEM LETOŠNÍCH OSLAV LOSARU - TIBETSKÉHO NOVÉHO ROKU – V PRAZE JE ZPĚVAČKA SONAME
Tisková zpráva
Praha, 1. února 2013. Česká buddhistická komunita v čele s občanským sdružením Dzogčhen, které je hlavním organizátorem, opět oslaví tibetský nový rok velkým pražským festivalem určeným pro širokou veřejnost. Zájemci o tibetský buddhismus mají jedinečnou možnost poznat blíže tento den většinu jeho hlavních škol. Kromě toho všechny návštěvníky čeká poutavý kulturní program, který na oslavy tradičně přivádí širokou veřejnost. Touto otevřeností vůči nebuddhistickému publiku, jakož i rozsahem oslav, jsou pražské oslavy v Evropě ojedinělé.
Losar (tibetsky doslova Nový rok) se letos v Praze bude slavit v sobotu 9. února 2013 opět v prostorách Novoměstské radnice. Program začíná ve 14.00 hodin a končí po půlnoci. Najdete jej na www.losar.cz. Výtěžek akce jde na podporu humanitárních a rozvojových projektů mezinárodní neziskové organizace ASIA Onlus pomáhající v Tibetu.
Předpověď pro nový rok podle tibetské astrologie
„Podle tradiční tibetské astrologie rok vodního Hada bude přát svatbám a dalším obřadům,“ prozradil geše Gyatso Choekhortshang, tibetský mnich z kláštera Triten Norbutse v Nepálu, který Losar uvede tradičním novoročním rituálem a seznámí návštěvníky s celou astrologickou předpovědí.
Přijede Soname
Letos se organizátorům podařilo zajistit účast tibetské zpěvačky Soname. Soname si získala publikum po celém světě hudebním stylem, který nově prezentuje písňovou tradici tibetských horalů. (Soname: Sun and Moon - https://www.youtube.com/watch?v=gbfrTtgemPg)
Zpěvačka uprchla z Tibetu v 16 letech do Indie a pak dál do Británie, kde velmi brzy začala koncertovat. Je ale nejen známou zpěvačkou, ale i praktikující buddhistkou, která tráví hodně času v několikaměsíčních osobních meditačních ústraních. Soname právě vydala nové album "Spirit Within", které na Losaru představí. Zazpívá také „Píseň Vadžry", dzogčhenovou meditační píseň, kterou na veřejnosti jinak není možné slyšet.
„Soname je ozdobou programu, ale návštěvníci našeho multižánrového festivalu se mohou těšit na víc," říká Jiří Trnka, programový koordinátor Losaru. „Chystáme představení Milarepa, dokumentární filmy z Tibetu, výstavu fotek, výtvarné dílny, stánky s nabídkou buddhistické literatury, ozdobných a rituálních předmětů a šperků a také ukázky meditačních cvičení, tibetské jógy, masáží a moxování.“
Z českých hudebníků vystoupí Timudej, Marimba Mama, manželé Havlovi a Lenka Vychodilová.
Novinkou bude vystoupení žáků z waldorfské ZŠ a skupiny studentů tibetštiny z FF UK, kteří speciálně pro Losar nacvičili tibetské písně.
O organizátorech
Občanské sdružení Dzogčhen přizvalo k oslavám i další buddhistické skupiny a i tímto pospolitým rozměrem je Losar v Praze výjimečný. Pro zájemce o tibetský buddhismus tak Losar nabízí jedinečnou příležitost, jak se seznámit s jeho různými podobami a školami.
O Losaru
Losar se v Tibetu slavil již před příchodem buddhismu. Tradiční víra, v Tibetu stále silná, se
obrací k přírodním elementům, místním duchům i ochráncům. Tibeťané jim nabízejí kouřové
obětiny, provádějí očistné rituály a vyvěšují nové modlitební praporky. Do buddhistického rámce byly oslavy začleněny až později. V klášterech se vykonává zvláštní novoroční rituál - púdža – a předvádějí se posvátné tance. Původně se v Tibetu Losar slavil patnáct i více dní. V Indii se dnes slaví tři dny, v ostatních zemích světa obvykle den. V Praze se tibetský nový rok slaví veřejně od roku 2003.
Výtěžek akce jde na podporu ASIA Onlus
ASIA Onlus usiluje od roku 1988 o zachování tradiční kultury etnických menšin především na území Tibetu, Číny, Mongolska, Indie a Nepálu. Podporuje obyvatele Tibetu formou rozvojových projektů jako je stavba nemocnic, škol, zavlažovacích systémů a vodovodů. Formou takzvané adopce na dálku také shromažďuje finanční prostředky na vzdělávání nejchudších tibetských dětí a uprchlíků. Od roku 1993 uskutečnila ASIA více než 150 projektů. ASIA spolupracuje se školami, univerzitami a místními činiteli při pořádání výstav a konferencí a má velký vliv na veřejné povědomí o situaci menšin na asijském kontinentu. ASIA Onlus sídlí stejně jako její zakladatel, profesor Čhögjal Namkhai Norbu, v Itálii. Další pobočky má v USA, Francii, Austrálii a Německu. Více na www.asia-ngo.org/en/.
O organizátoru Losaru v Praze
Dzogčhen o.s. sdružuje žáky celosvětově uznávaného tibetského mistra nauk dzogčhenu Čhögjala Namkhai Norbua, který už několik desítek let žije v Itálii a vyučuje nauky dzogčhenu po celém světě. V České republice má komunita dzogčhenu přes 250 členů. Více informací na www.dzogchen.cz.
Kontaktní osoba pro média:
Tereza Stárková, PR & events, Dzogčhen, o. s., 736 120 922, t.starkova@gmail.com