Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Braňme se slídilům! Nominace na Big Brother Awards 2009 začínají

8.4.2009
PRAHA [Iuridicum Remedium, o.s.]
Autor: Filip Pospíšil, tel: 776590170

Letos už popáté mohou občané upozornit na ty, kteří nezváni nahlížejí do našeho života. Otevírají se nominace na Ceny velkého bratra 2009. Zároveň s nimi přichází i on-line návod jak bránit své soukromí Užij si svá práva.

Elektronické jízdenky a zákaznické karty s čipy, kontroly na letištích, bezpečnostní kamery, uchovávání dat telefonními operátory či internetovými providery jsou opatření, která jsou v poslední době zaváděna v rámci zajištění našeho pohodlí a bezpečnosti. Čím dál tím častěji ovšem zasahují do prostoru, který by měl zůstat vyhrazen pouze nám. „V tomto ohledu považuje za problematickou například pražskou kartu opencard, která ostatně loni získala cenu v kategorii „největší úřední slídil“. Zvýšenou pozornost je třeba také věnovat právě projednávanému návrhu zákona o základních registrech a el. občankách,“ poukazuje na současné hrozby pro naše soukromí Filip Pospíšil z IuRe.

I když máme pocit, že v našem životě není co skrývat, neznamená to, že nám může každý bez optání nahlížet do soukromí. Je třeba upozornit na ty, kteří se svou vlezlostí zacházejí příliš daleko. Slídily může nominovat kdokoliv, stačí vložit nominaci do formuláře na stránkách www.bigbrotherawards.cz. Vítěze vybere z došlých nominací odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů.

Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. U nás je známá pod názvem Ceny velkého bratra a organizuje ji organizace Iuridicum Remedium. Letos již popáté bude porota udělovat ceny v sedmi kategoriích – Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce), Největší firemní slídil (pro komerční firmy), Největší úřední slídil (pro státní instituce), Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi národy a Výrok Velkého bratra a pozitivní cenu za počin na ochranu soukromí. „V loňském roce se nám sešlo více jak sedmdesát tipů.“ doplňuje Helena Svatošová z IuRe.

V loňském roce porota za největší narušitele soukromí označila mj. magistrát hl. m. Prahy, vládu Spojených států, Společnost AQER.CZ za nabídku softwaru Spying, Deutsche Telekom, návrh elektronických vinět pro placení dálničních poplatků a návrh nařízení Evropské komise, které by vůči cestujícím v celé EU „z důvodů bezpečnosti“ zavedlo „virtuální tělesné prohlídky“ (jinak též „svlékací kamery“). Pozitivní cenu získala německá organizace AK Vorrat za kampaň proti uchovávání dat o elektronické komunikaci.

Zároveň se spuštěním nominací na Big Brother Awards 2009 představilo Iuridicum Remedium on-line návod jak chránit své soukromí s názvem „Užij si svá práva“. Internetové stránky na adrese www.uzijsisvaprava.cz obsahují praktické rady v oblastech, které jsou z hlediska ochrany soukromí problematické. „Témata jsme volili s ohledem na to, co lidi aktuálně zajímá a trápí. Proto jsme vybrali právě sledování na pracovišti, veřejné kamerové systémy, děti a jejich soukromí a sociální sítě,“ vysvětlil Filip Pospíšil z IuRe. Stránky nabízí základní informace o právech a praktické rady, jak se bránit jejich porušování, včetně potřebných formulářů.



Kontakt pro novináře:

Filip Pospíšil
Tel.: 776 590 170
E-mail: iure@iure.org





Tato tisková zpráva vznikla v rámci projektu "Reclaim Your Rights in the Digital Age", který je realizován díky finanční podpoře nadace Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.

Tisková zpráva - příloha
8. dubna 2009

Užij si svá práva!
On-line návod jak chránit své soukromí ve škole, doma i v práci

K příležitosti otevření nominací na Big Brother Awards 2009 organizace Iuridicum Remedium představuje online návod jak chránit své soukromí „Užij si svá práva!“

Na internetových stránkách www.uzijsisvaprava.cz najdou uživatelé praktické rady v oblastech, které jsou z hlediska ochrany soukromí problematické. Témata byla vybrána s ohledem na to, co podle zkušeností nevládní organizace lidi aktuálně zajímá a trápí. Proto se stránky zaměřují právě na sledování na pracovišti, veřejné kamerové systémy, děti a jejich soukromí a sociální sítě. Stránky nabízí základní informace o právech občanů a praktické rady, jak se bránit jejich porušování.

Obsahují mimo jiné dvanáct formulářů, které pomohou v případech vymáhání práv. Např. vzor žaloby na ochranu osobnosti nebo vzor podnětu ke kontrole inspektorátu práce. Spolu s nimi stránky nabízí doporučené postupy, jak hájit svá práva. Aby byly informace kompletní, jsou zde také užitečné linky na internetové stránky s podobnou tématikou.

Sociální sítě
Sociální sítě jsou fenomenální vynález. Díky nim může být člověk v kontaktu s přáteli, bývalými spolužáky nebo rodinou, ať už jsou na druhém konci světa nebo ve vedlejší místnosti.
Mohou být úzce profilované a zaměřovat se např. na milovníky vína, bývalé spolužáky, vyznavače golfu či hudebníky a jejich fanoušky. Ty největší jako např. v rámci systému Facebook nebo Twitter prostě jen propojují přátele a známé. Jejich použití je velmi jednoduché. Navíc ruší některé sociální bariéry, které v běžné offline komunikace přirozeně dodržujeme. Mimo jiné i díky tomu navozují atmosféru zdánlivého bezpečí a intimity. Proto sociálním sítím mnohdy sdělujeme více než je nutné a rozumné. Sociální sítě tak koncentrují obrovská množství osobních dat, které dáváme všanc nejen přátelům a známým.

Sledování na pracovišti
Nové technologie elektronické komunikace i nové způsoby pořizování a zpracovávání obrazového a zvukového záznamu, rozšířily možnosti zaměstnavatelů kontrolovat své zaměstnance. V posledních letech se tak objevují případy sledování emailové, telefonické či jiné elektronické komunikace zaměstnanců, sledování jejich pohybu prostřednictvím GPS či polohy mobilního telefonu, sledování pomocí kamerových systémů. Proti nepřiměřenému, tajnému či ponižujícímu dohledu se však můžete bránit.


Veřejné kamerové systémy
V posledních letech prudce roste počet instalovaných kamerových systémů, které zabírají veřejně přístupné prostory. I když je právní úprava jejich zavádění a využívání komplikovaná a v některých oblastech nedostatečná, máte i přesto možnost prosazovat v této oblasti svá práva a chránit své zájmy.

Děti a jejich soukromí
Lidé často nerespektují soukromí dětí a mnohdy si to ani neuvědomují. Narušiteli soukromí dětí nemusí být jen cizí lidé, nezřídka se jimi stávají učitelé, příbuzní nebo rodiče. Mnozí z nás se setkali například s tím, že rodiče nebo třeba vedoucí na dětských letních táborech čtou soukromou dětskou korespondenci.
Samy děti také často porušují soukromí jiných dětí. Svým neopatrným chováním především na internetu umožňují lidem se špatnými úmysly proniknout do svého soukromí a vystavují se tak nebezpečí zneužití.

Cestování a soukromí
O naše osobní údaje mají zájem nejen policisté při pohraniční kontrole, ale například i cestovní kanceláře, ubytovací zařízení a dopravci.
Mnozí z nich přitom o nás často chtějí vědět více, než jim zákon dovoluje a než nutně potřebují ke své práci. Proto abychom sami sebe a své údaje nevystavovali zbytečnému riziku, je třeba poskytovat o sobě jen nejnutnější minimum dat.


Kontakt pro novináře:

Filip Pospíšil
Tel.: 776 590 170
E-mail: iure@iure.org








Tato tisková zpráva vznikla v rámci projektu "Reclaim Your Rights in the Digital Age", který je realizován díky finanční podpoře nadace Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz