Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Trest smrti: ano nebo ne? Přijďte diskutovat s Amnesty International

8.10.2012
PRAHA [Amnesty International]
Autor: Lucie Paseková, tel: 723 146 569

Na stánku budete mít od 16 hodin možnost dozvědět se více o konkrétních případech, kterými se Amnesty International zabývá a prodiskutovat otázky jako:
Jaký je počet poprav provedených ročně ve světě?
Existují mezi nimi nevinní lidé?
Může trest smrti fungovat jako odstrašení proti zločinům?
Jaká je alternativa pro trest smrti?
A proč je proti trestu smrti Amnesty International?
… a mnohé další

Hlavní organizátorka akce Šárka Dušková k současné situaci říká: "Případy Troye Davise a dalších stovek lidí, kteří byli i v demokratických státech odsouzeni a popraveni za naprosto nedostatečných důkazů nám ukazují, že se problém týká nás všech. Jen když uvážíme justiční omyly, jejichž počet se podle údajů pohybuje až kolem desíti procent nebo když zvážíme pouze chyby v soudních řízeních, které jsou statisticky nad padesáti procenty. Stojí nám to za to?"

Na místě budete mít možnost podepsat petici právě za Reggieho Clemonse, který byl v St. Louis odsouzen k trestu smrti jako spolupachatel vraždy dvou žen. Žádný fyzický důkaz o jeho vině však nebyl doložen. Na stánku budete moci získat také informace o případu Troye Davise z loňského roku, budete si moci také prohlédnout interaktivní mapu trestu smrti ve světě: http://www.lidskaprava.cz/student/trest-smrti/interaktivni-mapy.


Světový den proti trestu smrti
Boj za zrušení trestu smrti je dlouhodobě jednou z priorit Amnesty International, z tohoto důvodu se každoročně na 10. října konají akce na podporu osvěty a k protestu proti tomuto nehumánnímu trestu.

Proč je Amnesty International proti?
Trest smrti porušuje základní lidská práva. Všeobecná deklarace lidských práv přijatá v prosinci 1948 Valným shromážděním OSN uznává právo každého jedince na život (článek 3) a jednoznačně deklaruje: „Nikdo by neměl být podroben mučení nebo krutému, nehumánnímu nebo degradujícímu zacházení a trestání“ (článek 5). Trest smrti je nejkrutějším, nehumánním a ponižujícím způsobem trestání. Je porušením práva na život. Ať už má jakoukoli podobu – elektrické křeslo, oběšení, otrávení plynem, setnutí hlavy, ukamenování, zastřelení nebo smrtící injekci – jedná se o násilnou podobu trestu, pro kterou není v dnešním právním systému místo.

Amnesty International vyzývá k:
• zastavení exekucí na celém světě
• zákazu trestu smrti pro jakékoliv zločiny
• všeobecné ratifikaci smluv ustanovujících zákaz trestu smrti včetně Opčního protokolu k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, usilujícího o zákaz tohoto trestu
• neužívání trestu smrti pro mladistvé delikventy, pokud musí dané země tento trest uchovat kvůli závazkům vyplývajícím z mezinárodních smluv
Amnesty International zjistila, že trest smrti není využíván jen proti těm, kteří spáchali ty „nejhorší“ nebo nejzávažnější zločiny, jak je užití trestu smrti omezeno mezinárodním právem – ale je také vynášen za zločiny, které do této kategorie nepatří. Je využíván nepoměrně proti chudším, etnickým minoritám a jiným skupinám. Mnozí jsou odsouzeni k smrti po neuvěřitelně nespravedlivých soudních procesech, čímž se ještě zvyšuje nebezpečí popravení nevinných.
Amnesty International bezvýhradně zavrhuje trest smrti – což znamená, že i pro ty nejhrůznější zločiny odmítáme trest smrti. Odmítáme jakýkoliv trest, který znamená kruté, nelidské nebo ponižující zacházení jako je trest smrti. Amnesty International ale také uznává závazky a povinnosti vlád chránit lidské práva obětí zločinů. Organizace zastává názor, že lidé zodpovědní z porušení lidských práv a násilných zločinů by se měli zodpovídat za své činy. Každý usvědčený vinný z násilného činu, by měl být po spravedlivém soudním procesu náležitě potrestán.

Kontakt:

Amnesty International Brno
www.amnesty-brno.estranky.cz

Šárka Dušková
tel: 731 563 427
email: duskova.sarka@gmail.com


Lucie Paseková
tel: 723 146 569
e-mail: luc.pasekova@seznam.cz



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz