Svíčky za Falun Gong – smutné výročí 13 let perzekucí
18.7.2012
KONÁROV [Falun Gong]
Autor: Veronika Sunová,jednatelka Asociace Falun Gong ČR, tel: 721 742 071
Lidé věnující se praxi Falun Gong jsou v Číně od roku 1999 obtěžováni, očerňováni v médiích, zatýkáni a vězněni v pracovních táborech, detenčních centrech nebo střediscích pro „vymývání mozků“. Denně tam musejí snášet kruté fyzické i psychické mučení. Jak potvrdilo nezávislé vyšetřování kanadských právníků Davida Kilgoura a Davida Matase, tisíce z nich se ve věznicích staly nedobrovolnými dárci životně důležitých orgánů.
„Zveme všechny lidi dobré vůle, aby 20. července přišli na naše veřejná shromáždění zapálit svíčku za oběti pronásledování Falun Gongu a vyjádřili tak nesouhlas s brutální kampaní, která ohrožuje základní lidské hodnoty a morálku,“ uvádí předsedkyně Asociace Falun Gong ČR Veronika Sunová.
Falun Gong (neboli Falun Dafa) je metoda na zušlechťování těla a mysli. Je zakořeněna v prastaré čínské kultuře a vychází z tradičních duchovních nauk buddhovské školy. Skládá se z pěti meditačních cvičení a učení, které zdůrazňuje principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.
Proč čínský režim pronásleduje Falun Gong? Bývalý generální tajemník čínské komunistické strany a prezident ČLR Ťiang Ce-min se obával prudce rostoucí popularity Falun Gongu, který měl, podle vládních průzkumů z roku 1998, zhruba 70 až 100 milionů praktikujících. Dalším důvodem je, že principy Falun Gongu jsou v ostrém kontrastu vůči teoriím násilné revoluce a třídního boje komunistické strany. Podle vnitřních zdrojů prosadil Ťiang ve vedení strany teorii, že popularita Falun Gongu způsobí ztrátu ideologické kontroly nad čínským obyvatelstvem, a proto musí být zlikvidován.
Do dnešního dne bylo Zvláštní skupinou Spojených národů pro lidská práva praktikujících Falun Gongu zdokumentováno více než 38 000 případů mučení a více než 3 500 případů umučení následovníků Falun Gongu v čínských věznicích. Nejmladší oběti bylo 8 měsíců, nejstarší více než 80 let.