Měsíc Internetu pošesté: Zájem veřejnosti neklesá, ale naopak vzrostl
4.4.2003
Praha [BMI sdružení]
Autor: Jaroslav Winter
Například 6. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě v Hradci Králové ohlásil rekordní počet 1853 akreditovaných účastníků a mimořádný zájem byl i mezi tuzemskými i zahraničními novináři. O další rekord se postarali zahraniční účastníci - přítomni byli odborníci i zástupci veřejné správy z 27 zemí. Podle zástupců Evropské komise spočívá význam konference především v tom, že se stala místem pravidelného setkávání a výměny zkušeností reprezentantů veřejné správy kandidátských zemí EU a řady dalších východoevropských a balkánských států.
Historicky nejvyšším počtem 216 účastníků nominačních soutěží se mohla pochlubit také dětská konference Junior Internet v Praze, která byla ve svém 4. ročníku rozšířena poprvé také o kategorii tvůrců do 18 let.
S ohledem na danou kapacitu 130 míst musela být pro mimořádný zájem ukončena registrace na konferenci INSPO 2003 – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která proběhla v Kongresovém centru Praha. Konference prokázala, že Internet může být a v mnoha případech již je pro uživatele se zdravotním postižením nástrojem, který jim umožňuje překonávat jejich handicap, získávat přístup k informacím, komunikovat s ostatním světem, uplatnit vlastní schopnosti.
Mezeru v konferenční nabídce úspěšně vyplnil v Praze 1. ročník konference Webové služby ve zdravotnictví, který nabídl 150 účastníkům dostatek zajímavých témat na dvoudenní jednání Za úrovní z minulých let nezůstaly ani zlínská konference Internet a konkurenceschopnost podniku, pražská Fenomén e-learningu v současném vzdělávání a konference Internet do škol – a co s ním?, která proběhla na veletrhu Schola Nova v Praze.
O poslední rekord se postaralo 3508 dětí a 843 dospělí, kteří strávili z pátku 28.3. na sobotu 29. března nezapomenutelnou Noc s Andersenem, pořádanou Klubem dětských knihoven SKIP a BMI sdružením. Noc plná pohádek, dobrodružství, předčítání, soutěží, divadelních scének a dalších aktivit využívajících fantazie zúčastněných do krajnosti se uskutečnila na 151 místech, především v knihovnách, ale také ve školách, domech dětí, družinách a ústavech sociální péče. Bylo mezi nimi i sedm slovenských knihoven a čtyři bibliotéky z Polska.
Součástí Měsíce Internetu se stala Noc s Andersenem již potřetí proto, že právě Internet umožnil připravit v krátké době tak rozsáhlou akci, díky internetové konferenci si mohli účastníci sdělovat svoje zážitky z průběhu noci, portál Atlas zřídil pro děti hojně využívanou chatovací místnost, po Internetu poslal svoje hezké poselství dětem Marek Eben a přes Internet se zapojily děti také do soutěží, které pro ně připravily redakce časopisů Mateřídouška, Rodina a škola i Sdružení přátel Jaroslava Foglara s Bobří stopou.
Z pestré nabídky knihoven zaujaly i další akce, zvlášť velký zájem byl o individuální lekce Internetu pro seniory. Například v Krajské knihovně Karlovy Vary ze 212 účastníků školení bylo 182 seniorů. Přes 500 soutěžících se zapojilo do soutěžní hry Virtuální vlastivěda, jejímž prostřednictvím pořadatelé na Šumpersku chtěli upozornit na zajímavé webové stránky regionu, oslovit začínající zájemce o Internet a také zapojit malé knihovny v regionu, které v posledních dvou letech získaly připojení k Internetu.
Novinkou 6. ročníku BMI byla anketa o ceny Live.net, pořádaná společností S9 Company. Na otázky týkající se vstupu do EU a vztahu k Internetu mohli odpovídat jak uživatelé Internetu na adrese www.livenet.cz, tak účastníci hlavních konferencí prostřednictvím internetových terminálů. První cenu – sadu pro bezdrátové připojení v hodnotě 15 000 korun od společnosti Avaya - získal Jiří Nejman.
Tečku za měsícem Internetu udělala 4. dubna v Praze beseda s významnými osobnostmi u kulatého stolu na téma Česká republika na cestě k informační společnosti, jíž se BMI sdružení pokusilo tradičně otevřít některé nové, dosud opomíjené otázky týkající se využívání Internetu.
Hlavními partnery 6. ročníku projektu Březen – měsíc Internetu jsou Česká pošta, České radiokomunikace, DIGI TRADE a LMC (provozovatel www.jobs.cz a www.prace.cz). Mediálními partnery jsou Atlas.cz, BertelsmannSpringer CZ, Český rozhlas, ČTK, IDG Czech a Právo, odborným partnerem ICZ.