Loni ve světě zemřelo nejvíce novinářů za posledních 10 let
4. 1. 2006 Robert Břešťan [BBC] -
Při výkonu svého povolání v roce 2005 zemřelo celkem 63 novinářů a 5 jejich asistentů, tedy nejvíce za poslední desetiletí. Nejnebezpečnější zemí pro novináře nadále zůstává Irák, kde bylo loni zabito 29 žurnalistů a jejich pomocníků. V čele žebříčku zemí, kde je nejvíce novinářů vězněno, je Čína, pak následuje Kuba a Etiopie. Nepál zase vévodí zemím s nejtvrdší cenzurou.
Píše o tom britský deník Guardian s odvoláním na výroční zprávu pařížské organizace Reportéři bez hranic.
Kybernetický disent
Od začátku války v Iráku v březnu roku 2003 bylo v této zemi zabito 76 novinářů a jejich tlumočníků či řidičů. Naprostá většina z nich po útocích iráckých ozbrojenců. Odpovědnost za tři z obětí jsou však připisovány americké armádě. Druhou zemí s největším počtem zabitých novinářů jsou Filipíny.
Nejméně dva novináři zemřeli v Afghánistánu, Bangladéši, na Haiti, v Rusku, Somálsku a na Srí Lance. V Mexiku byli zavražděni dva investigativní reportéři, kteří psali o obchodech s drogami. Fyzické útoky na novináře organizace zjistila například v Nigérii a Peru. Na padesát útoků po celém světě mají prý na svědomí policisté, příslušníci armády či stoupenci místních politiků.
S 32 vězněnými žurnalisty je na prvním místě "ve své kategorii" Čína. Zpráva hovoří i o takzvaných "kybernetických disidentech": 62 lidí je za mřížemi za publikaci nezávislých informací prostřednictvím webových stránek a blogů. Po celém světě je vězněno 807 novinářů.
Horší než Vietnam
Počet mrtvých pracovníků v médiích je nejvyšší od roku 1995, kdy jich zemřelo 65, z toho jen v Alžírsku 22. V Iráku bylo podle Guardianu dosud zabito víc novinářů než ve válce ve Vietnamu v letech 1955 - 1975. Průzkum Reportérů bez hranic zdůrazňuje, že volby obecně vedou k většímu počtu útoků na novináře. Například volby v Egyptě či Ázerbajdžánu provázely desítky útoků na reportéry.
V blokování přístupu na internet vede Írán a Tunisko. Prvně jmenovaná země zadržuje největší počet bloggerů.
Zpráva Reportérů bez hranic je však v rozporu s nedávnými informacemi newyorského Výboru na ochranu novinářů (CPJ). Ten vydal zprávu, podle níž v roce 2005 zemřelo 47 žurnalistů. Pařížská organizace rozdíl vysvětluje jinou metodikou. A sice tím, že do statistik řadí všechny informace o zabitých novinářích, které považuje za autentické.
Robert Břešťan
|