Kosenka je navržena na Cenu středoevropského dědictví
29. 3. 2002 Monika Kašparová (Jansová) [Econnect] -
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka z Valašska se stala vítězem národního kola soutěže o Cenu středoevropského dědictví, kterou vypsalo konsorcium pěti nezávislých nadací v Polsku, v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a v Rumunsku (The Environmental Partnership for Central Europe - EPCE). Cena je určena nejlepším organizacím a projektům zaměřeným na ochranu jedinečného přírodního a kulturního dědictví ve střední Evropě. V České republice soutěž organizuje Nadace Partnerství, která u nás vybrala i vítěznou organizaci.
ZO ČSOP Kosenka již od osmdesátých let vyvíjí na Valašsku četné aktivity v oblasti ochrany přírody i tradic zdejšího regionu, včetně jeho rozvoje. Mezi nejznámější patří pravidelné kosení bělokarpatských orchidejových luk, které přispívá k ochrana biodiverzity. Dále obnova pastvy ovcí na valašských stráních, pořádání každoročního Valašského mikulášského jarmeku, záchrana krajových odrůd ovoce i lidové architektury a řemesel, nebo ekovýchovné programy pro děti a mládež. "Jedinečnost Kosenky je zejména v její schopnosti být jakýmsi inkubátorem nových myšlenek pro rozvoj regionu a také tvořivě využívat potenciál místních lidí. To je vidět na příkladu Valašského mikulášského jarmeku, při němž se každoročně daří spojit dohromady desítky nejrůznějších skupin a institucí a přilákat tisíce návštěvníků," zdůvodňuje výběr Kosenky Miroslav Kundrata, ředitel nadace Partnerství.
Kosenka nyní postupuje do závěrečného středoevropského kola, ze kterého v červnu vzejde vítězná organizace či projekt. S oceněním získá i finanční podporu 5 000,- USD. Částku 1000,- USD získají i vítězové národních kol.
Správní rada Nadace Partnerství kromě Ceny středoevropského dědictví rozhodla i o rozdělení více než 8 000 000,- Kč mezi 96 projektů neziskových organizací a obcí z celé České republiky. Podpořeny byl např. projekty:
Cesta ke kořenům ZČ ČSOP Brontosaurus Ještěr z Mikulovic, jehož cílem je obnova sakrálních staveb a symbolů vodoléčby na Jesenicku a prohloubení vztahu místních obyvatel k vlastnímu kraji a jeho dědictví;
Rozvoj a propagace ekologického ovocnářství v Bílých Karpatech, realizovaná občanským sdružením Tradice Bílých Karpat;
Instalace solárních kolektorů, zásobníku, čerpadla a kotle na biomasu v ekocentru Renata v Bělé u Jevíčka, které provozuje brněnská Společnost Renata;
Podpora rozvoje vinařství a turistiky na vinařských stezkách v mikroregionu Nový Dvůr na Kyjovsku;
Revitalizace areálu bývalého pivovaru v Broumově, organizovaná občanským sdružením Tuž se, Broumovsko!, který by se měl stát centrem kulturních i společenských aktivit ve městě.
Nadace Partnerství je součástí konsorcia pěti národních nadací v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, jehož posláním je stimulovat aktivní účast občanů na zlepšování životního prostředí ve svém regionu. V současné době je největším soukromým zdrojem finanční podpory ekologických projektů obcí a nevládních neziskových organizací v ČR. Od svého vzniku v roce 1991 rozdělila okolo 78 miliónů korun na více než 1100 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů.
Monika Kašparová (Jansová)
|