Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace zve na výstavu fotografií o ohrožení původních pralesů

14. 12. 2004
-red- [Econnect/Greenpeace] -


Výstavu unikátních fotografií na téma světové původní pralesy a jejich ohrožení uspořádala česká pobočka Greenpeace ve spolupráci s Pražskou botanickou zahradou. Expozice umístěna přímo v nově otevřeném skleníku Fata morgana nabízí návštěvníkům velkoformátové fotografie přírodního bohatství původních pralesů společně s texty na informačních panelech. Výstavu doprovází projekce krátkých dokumentárních filmů o pralesích v různých částech světa a snahách Greenpeace o jejich záchranu. Výstava je otevřena ve skleníku Fata morgana v Pražské botanické zahradě v Troji až do 31. prosince 2004.

Expozice Greenpeace představuje jednotlivé typy pralesů nacházející se v odlišných geografických oblastech a ukazuje jejich rostlinné bohatství a také rozmanitou faunu. Výstava také dokumentuje kritický stav pralesů a jejich rostoucí ohrožení v důsledku masívní průmyslové těžby dřeva. Jednotlivé druhy pralesů jsou symbolicky zastoupeny jedním z ohrožených druhů zvířat.

Pralesy hrají základní roli všeho života na zemi. Regulují podnebí, filtrují vzduch, čistí vodu a zabraňují erozi. Jsou také opravdovými pokladnicemi ukrývajícími největší různorodost živočišných a rostlinných druhů. Jen deštné pralesy samy o sobě jsou domovem milionů druhů zvířat a rostlin, což dohromady tvoří přibližně dvě třetiny pozemské flóry a fauny. V tropech je možné nalézt až 500 různých druhů stromů na jednom hektaru.

Světové pralesy vážně ohroženy a jejich ničení nabývá drastických rozměrů. Zničeno již bylo přibližně 80 procent všech pralesů. Přitom každé dvě sekundy je vymýcena plocha o rozloze fotbalového hřiště.

Největší hrozbou pro pralesy je průmyslové kácení, přičemž se odhaduje, že např. v Amazonii je zhruba 80% veškeré těžby ilegální a devastující původní biotop. Obrovské množství dřeva je dopravováno do USA, Japonska a Evropy, kde jsou použity nejen k výrobě nábytku, ale i překližkových dýh a dokonce papíru včetně toaletního. Bez přehánění tak můžeme říci, že staleté kmeny vzácných stromů často končí na záchodech západního světa.

Greenpeace vede již mnoho let celosvětovou kampaň za záchranu pralesů. Snaží se také prosadit, aby všechni dřevozpracovatelé používali pouze certifikované dřevo, které pochází z legální a kontrolované těžby.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti
www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Informační partner oblasti Životní prostředí
Ekolist
Deník o životním prostředí

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz