V Boskovicích začal čtyřdenní festival pro židovskou čtvrť
13. 7. 2006 [Radio Praha / Unijazz] -
V Boskovicích na Blanensku začal tradiční alternativní festival věnovaný tamní židovské čtvrti. Po čtyři dny bude město pod Drahanskou vrchovinou hostit koncerty, výstavy, autorská čtení i divadelní představení. I letos dostali v programu přednost osobití tvůrci před televizními hvězdami. Ke známějším tvářím patří zpěvačka Načeva s kytaristou Michalem Pavlíčkem, divadelník Arnošt Goldflam nebo soubor brněnského divadla Husa na provázku.
Boskovický festival se koná od roku 1993. Původně měla akce podtitul "pro zachování a obnovu židovské čtvrti", ale protože již částečně splnila své poslání, je pořádána už jen "pro židovskou čtvrť". Za posledních 15 let město v unikátní židovské čtvrti opravilo všechny rozvody, komunikace a fasády domů, které jsou v obecním vlastnictví. V roce 2002 skončila náročná rekonstrukce synagogy, ještě předtím byla otevřena naučná stezka čtvrtí.
Občanské aktivity směřující k záchraně jedinečné urbanistické památky města – židovské čtvrti, které hrozila úplná likvidace - vznikaly v Boskovicích od konce 80. let. První impuls k pořádání kulturního festivalu vzešel od skupiny mladých lidí ze sdružení Prostor, kteří se obrátili s žádostí o spolupráci na sdružení Unijazz. Výsledkem je, že od roku 1993 v Boskovicích ve spolupráci s řadou místních organizací Unijazz pravidelně pořádá několikadenní letní festival.
Akce, s původním podtitulem "pro zachování a obnovu židovské čtvrti", měla za cíl upozornit média a širokou i odbornou veřejnost na existenci tohoto architektonického unikátu a na neutěšený stav v jakém se nachází, zabránit tak jeho likvidaci a přispět k obnově. Obnova však ještě neskončila, je například nutné zastavět vzniklé proluky, které ohrožují okolní zachované domy a opravovat další objekty.
Festivalu se každoročně účastní několik tisíc návštěvníků, kteří mají možnost se seznámit s Boskovicemi, jejich památkami a historií, neboť probíhá v celém městě – v amfiteátru letního kina, v synagoze, v evangelickém kostele, na hradě, v městském kině, v muzeu, v sále Sokolovny a na dalších místech. Veřejnosti je během festivalu přístupný i židovský hřbitov a s historií i současností města a s programem akce seznamují návštěvníky festivalové noviny.
"Snažíme se prostřednictvím festivalu budovat atmosféru tolerance a úcty ke kulturním hodnotám vytvořeným předcházejícími generacemi. Kulturu etnik, která se na tomto území historicky potkala, tedy židovského, německého a českého, akcentujeme při sestavování dramaturgie festivalu," přibližuje Unijazz festival, který přesáhl rámec města, stal se nedílnou součástí kulturního dění regionu celorepublikového významu a dostává se mu uznání od občanů i představitelů města a dalších institucí.
|