Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ohrozí nás noční můra genetického znečištění?

21. 6. 2002
Martina Špejtková [Econnect/Greenpeace] -


Ekologická organizace Greenpeace včera zveřejnila studii nazvanou Genetické znečištění - množící se noční můra. Ve studii se autoři zabývají riziky uvolňování geneticky manipulovaných organismů (GMO) do životního prostředí. "Genetické znečištění představuje hrozbu, která může i u nás získat v blízké budoucnosti reálné obrysy," varuje před rozšířením geneticky upravených potravin vedoucí genetické kampaně Zuzana Piknová.

Přestože se v publikaci hovoří především o rizicích spojených s řepkou olejnou, odborníci tvrdí, že stejný dopad na životní prostředí lze očekávat i u ostatních druhů rostlin. A jaké to nebezpečí tedy je? Především se jedná o ohrožení biologické rozmanitosti, které se pomalu, ale jistě stává globálním problémem. Ohroženy jsou například přírodní rezervy genů i divoké rostliny, které se mohou křížit s geneticky upravenými rostlinami. Časem bychom se tak mohli na polích setkat se "super plevely", jejichž likvidace by pro zemědělce byla skutečných oříškem.

Schopnost šíření zárodků geneticky manipulovaných rostlin je vskutku obrovská. Ačkoliv byla semena GM plodin českým zemědělcům prodávána po dobu šesti let, známky genetické kontaminace jsou stále větší. Přirozeným opilováním zárodky GM rostlin putují do volné přírody až na vzdálenosti mnoha kilometrů, kde se dále množí. "Pokud si geneticky manipulované organismy zavlečeme do přírody ve velkém rozsahu, nikdy již je nedokážeme povolat zpět," dodává Piknová.

V České republice se v současné době provádějí polní pokusy s GM kukuřicí a řepkou. Podle Piknové tyto pokusy patří pouze do uzavřených laboratoří. "Tím se riziko rozšíření geneticky manipulovaných organismů do okolního prostředí eliminuje."

Martina Špejtková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

3. 7. 2002
poznámkaalexej

-

O Autorech

Martina Špejtková

Redaktorka Econenctu pro oblast životního prostředí.

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz