Černobyl je naše bolest
29. 4. 2002 Martina Špejtková [Econnect/EkoList] -
Páteční večer 26. dubna byl věnován vzpomínce na největší ekologickou katastrofu moderních dějin - na havárii Černobylské jaderné elektrárny, ke které došlo před šestnácti lety. Svaz Bělorusů v zahraničí a Fórum Ukrajinců k této příležitosti uspořádaly pietní pochod Prahou se symbolicky rozsvícenými svíčkami.
Před osmou hodinou večer se na pražském Klárově sešly na čtyři desítky demonstrantů, aby vzpomenuli strašlivé následky havárie a vyjádřili soustrast se všemi, kteří se stali její obětí. Zároveň si připomenuli politické zákulisí nehody a tutlání okolností kolem události tehdejší sovětskou vládou.
Pietní atmosféru večera podtrhávaly kromě dubnového deště i zapálené svíce v rukou zúčastněných a trojjazyčný nápis na transparentu nesených zástupci z řad Ukrajinců a Bělorusů - Černobyl je naše bolest. Z Klárova zástup pokračoval na náměstí Jana Palacha, kde organizátoři vystoupili s krátkým projevem, v němž nezapomněli poukázat na nehumánní a proti zájmům lidí namířenou politiku sovětské doby, jež v Bělorusku přetrvává dodnes. "Lidé, kteří vládli BSSR tajili pravdu a nic neučinili pro záchranu lidí. Tito lidé by se měli trestně odpovídat, avšak místo toho přešli do mocenských struktur A. Lukašenka a opět vládnou nyní již Běloruské republice," zdůraznil Tadeusz Kosciuszky ze Svazu Bělorusů.
Organizátoři vzpomínky upozornili demonstranty na praktiky politiků, kteří o následcích havárie otevřeně lžou a tvrdí, že je zde možné žít a pěstovat zemědělské plodiny. Do některých zamořených míst se dokonce současná vláda snaží vrátit obyvatelstvo. Vzhledem k tomu, že ohrožení obyvatel Běloruska a Ukrajiny ještě neskončilo a území je zatížené i hrozbou málo bezpečné Ignalinské jaderné elektrárny (JE), obrátil se Svaz Bělorusů a Fórum Ukrajinců na veřejnost s následující výzvou:
- Úplně uzavřít Černobylskou JE, neboť stále představuje nebezpečí.
- Začít proces trestního stíhání Alexandra Lukašenka za genocidu vlastního národa.
- Posoudit možnosti adresné pomoci občanům Běloruska postižených havárií Černobyslké JE.
Poté co shromáždění uctilo památku obětí Černobylu a vyjádřilo soustrast s lidmi s žijícími v zamořeném území minutou ticha, byl večer zakončen pravoslavnou mší v kostele svatého Klimenta u Karlova mostu.
Martina Špejtková
|