Projekty společností Shell a BP na Sachalinu doprovází stoupající prostituce, obchod se ženami a šíření HIV/AIDS
17. 10. 2006 Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva. [Econnect/CEE Bankwatch/Gender Action] -
Dramatický vzestup prostituce, obchodu se ženami, HIV/AIDS a násilí proti ženám v místních komunitách doprovází projekty nadnárodních společností Shell a BP na těžbu ropy a zemního plynu na ruském ostrově Sachalin a na výstavbu ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan. Zprávu nazvanou “Boom time blues: Big oil's gender impacts in Azerbaijan, Georgia, and Sakhalin” vydaly nevládní organizace CEE Bankwatch Network a Gender Action.
Zpráva je založená na výzkumu mezi tamějšími obyvateli, který prováděli v dubnu tohoto roku pracovníci CEE Bankwatch Network a Gender Action. Zpráva dokumentuje stoupající zátěž a chudobu v místních komunitách, která se týká zejména žen jako důsledek příchodu převážně mužských zahraničních pracovníků a také ničení životního prostředí, ztrátu domovské země a také ničení místní infrastruktury megaprojekty Shellu a BP.
Podle zprávy nezvládla Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) dosud „vytvořit vhodnou sociální síť pro zranitelné členy komunity“, což je přitom podle její současné environmentální politiky požadováno jako nezbytný krok „směrem k udržitelnému rozvoji“.
Podle International Finance Corporation (IFC) podporovala EBRD projekt ropovodu BP veřejnou půjčkou ve výši 250 milionů USD a údajně má záhy schválit rozhodnutí o finanční podpoře vysoce kontroverzního projektu Shellu Sachalin II.
Fidanka Bacheva-McGrath ze CEE Bankwatch Network, která vedla výzkum při tvorbě zprávy, uvedla: „Znova a znova jsem slyšela hluboký nesouhlas s chováním společnosti Shell vůči tamějším komunitám a také o závažných dopadech projektu ropovodu BP na sociální strukturu. Tato zpráva uvádí příklady závažných genderových a sociálních dopadů projektu, který jakmile získal podporu veřejných bank, vykazuje velmi málo pomoci místním komunitám, které jsou zasaženy jeho důsledky. Věříme, že veřejné banky znovu nezopakují stejnou chybu a že trvalé nerespektování mezinárodních standardů a místních komunit ze strany společnosti Shell nebude posvěceno veřejnými penězi v milionové výši od EBRD.“
V roce 2006 se chystá EBRD na revizi své enviromentální politiky, která dosud zcela nepokrývala sociální témata. V současnosti politika EBRD nemá speciální ochranu vůči zranitelným skupinám obyvatel. CEE Bankwatch Network a Gender Action žádají EBRD, aby přijala adekvátní politiku a příslušné ochrany, které jsou požadovány sponzory projektu ohledně řádné identifikace a řešení sociálních a genderových problémů během celého projektu.
„EBRD a IFC přivírají oči nad stoupající prostitucí, obchodem se ženami a přenosem HIV/AIDS, což je důsledkem tohoto projektu. Vzhledem k nedostatečné genderové politice jsou obě instituce neschopné identifikovat a zabývat se těmito tragickými sociálními důsledky svých investic. Nyní je čas, aby EBRD a IFC implementovaly závaznou ochrannou genderovou politiku.“
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.
|