Ve sporu o golfové hřiště na Hluboké se ochránci přírody dohodli s investorem
12. 7. 2005 Jan Bouchal [EkoList] -
Po letech sporů o golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou uzavřeli ochránci přírody kompromisní dohodu s investorem. Ten se zavázal postupovat při dostavbě hřiště a jeho rekonstrukci podle odborné studie přijatelné i pro ekologické aktivisty. Občanská sdružení na oplátku slíbila ukončit právní kroky namířené proti golfovému hřišti.
Společnost Hluboká Invest vybudovala v Hluboké osmnáctijamkové hřiště s mezinárodními parametry o rozloze cca 75 hektarů, považované za budoucí „vlajkovou loď českého golfu“.
Výstavbu této golfové jedničky však doprovázela řada sporů. Ekologická sdružení se především snažila zabránit devastaci přírodně cenného území Poříčské a Podskalské louky s řadou chráněných druhů živočichů. Odpůrci stavby také upozorňovali na nestandardní propojení mezi investorem, stavebníkem a hlubockou radnicí. Což podle nich, ale také podle vyjádření ombudsmana vedlo k obcházení zákona při výstavbě hřiště.
Na návrh ochránců přírody nyní město Hluboká objednalo a zaplatilo odbornou studii další dostavby hřiště, která bere ohled na přírodní hodnoty. Na začátku června se všichni účastníci dohody zavázali respektovat v budoucnu výsledky studie. Ze strany investora jde o závazek změnit některé herní prvky, které by mohly ohrozit biodiverzitu a přesunout plánovanou golfovou klubovnu za 50 milionů z nejcennějších ploch Podskalské louky. „Je to přijatelný kompromis mezi ochranou přírody a sportovním využitím. A to přesto, že golfové hřiště není z hlediska ochrany přírody a krajiny ideálním využitím louky,“ zhodnotil dohodu Vladimír Molek ze sdružení Calla. Dohodu uvítal i zástupce města Hluboká Jan Šmidmayer. „V podstatě šlo o vyřešení sporů, které kazily dobré jméno golfového hřiště a zároveň donucení investora, aby některé věci změnil ve prospěch životního prostředí,“ shrnul Šmidmayer.
Ochránci se v dohodě zavázali ukončit všechny právní kroky namířené proti golfovému projektu. „Jde v podstatě o jedinou žalobu, kterou samozřejmě stáhneme,“ říká právník Pavel Doucha z Ekologického právního servisu. Podle něj byla dohoda s investorem poslední možností, jak dosáhnout aspoň některých opatření na ochranu přírody a krajiny. „Všechny důležité právní kroky jsme už vyčerpali, přesto k výraznějším změnám projektu nedošlo. Hřiště stojí a je třeba zachránit aspoň to, co se ještě dá,“ konstatoval Doucha.
Na dodržování dohody má dohlížet komise složená ze zástupců ochránců přírody, investora a města Hluboká. Jejím moderátorem se stal Šmidmayer. Podle něj se komise znovu sejde na konci července. Investor do té doby slíbil připravit seznam opatření vycházejících z odborné studie, a to jak těch, které realizuje bezodkladně, tak těch dlouhodobějších.
Tento článek je převzat z tištěného EkoListu červenec 2005.
Econnect článek převzal se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě.
Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.
Jan Bouchal
|