Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Irák: Policie systematicky mučí zadržované osoby

2. 2. 2005
-red- [Human Rights Watch/Econnect] -


Irácké bezpečnostní síly nadále systematicky mučí a zneužívají zadržené osoby ve věznicích. Oznámila to nevládní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW), která zveřejnila zprávu nazvanou „Nový Irák? Mučení a špatné zacházení se zatčenými v irácké vyšetřovací vazbě“. Tato zpráva dokumentuje, jak irácké úřady zcela běžně využívají nezákonné věznění, dlouhodobou samovazbu, mučení a jiné způsoby špatného zacházení se zatčenými (včetně zatčených dětí).

Informace ve čtyřiadevadesátistránkové zprávě získala HRW prostřednictvím rozhovorů s 90 zadrženými občany v Iráku, z nichž 72 bylo údajně mučeno či s nimi bylo špatně nakládáno, obzvláště během výslechu. Podle HRW povstalci spáchali celou řadu nezákonných útoků proti irácké policii, avšak to neospravedlňuje mučení zatčených ze strany iráckých úřadů.

„Lidem v Iráku bylo po pádu vlády Sadáma Husajna slíbeno něco lepšího než je toto,“ řekla Sarah Leah Whitson, výkonná ředitelka sekce HRW pro Střední Východ a severní Afriku. „Prozatimní irácká vláda nedodržuje své sliby, že bude ctít a respektovat základní lidská práva. Je smutné, že lidé v Iráku nadále trpí pod vládou, která využívá své beztrestnosti ve vztahu k zadrženým osobám.“

Zatčení uváděli, že byli bití kabely, hadicemi a dalšími nástroji. Podle jejich zpráv byli kopáni, fackováni a tlučeni; věšeni za zápěstí s rukama svázanými za zády; dostávali elektrické šoky do citlivých částí těla, včetně uší a genitálií; a po několik dní měli zavázané oči a/nebo byli spoutáni želízky. V některých případech zadržené osoby utrpěly trvalé tělesné následky.

Zatčení také uváděli, že nedostávali jídlo a vodu, a že byli zadržovaní v přecpaných celách, které byly tak malé, že se v nich dalo pouze stát. Celá řada zatčených popisovala, jak irácká policie nabízela propuštění či kontakt s rodinou nebo jídlo a vodu za úplatky.

Zpráva HRW detailně popisuje vážné a široce rozšířené porušování lidských práv od roku 2003 v souvislosti s osobami údajně podezřelými z ohrožování národní bezpečnosti, což se týkalo povstalců a i osob podezřelých z kriminálních deliktů. Zpráva také upozorňuje na vážné násilí, která spáchala irácká tajná služba od poloviny roku 2004, zejména proti členům politických stran, u kterých se mělo za to, že mohou představovat hrozbu státní bezpečnosti. Zpráva se nezabývala mučením osob v amerických věznicích či ve věznicích jiných koaličních sil.

„Je jasné, že irácké bezpečnostní síly čelí obrovským problémům, zejména s povstalci, kteří útočí na civilisty,“ řekl Whitson. „Brutalitu rebelů jednoznačně odsuzujeme. Avšak mezinárodní právo je v tomto ohledu jasné: žádná vláda nemůže ospravedlnit mučení zatčených ve jménu národní bezpečnosti.“

Až na výjimky irácké úřady nedokázaly tyto případy vyšetřit a potrestat úředníky zodpovědné za násilí. Mezinárodní policejní poradci, zejména občané USA podporovaní americkou vládou, obvykle přivírali oči před tímto rozsáhlým zneužíváním osob.

Zpráva HRW přezkoumala případy podezřelých členů či sympatizantů Mahdi Army šiitského duchovního Moqtady al-Sadra, kteří byli zatčení během ozbrojených střetů ve městě Nadžáf v říjnu 2004. Ve stejné době bylo také zatčeno několik členů politické strany Hizballah. Všechny tyto osoby zadržely bezpečnostní síly nezákonně, mučily je a deptaly a později je propustily bez obvinění. Jejich kauzy soud nikdy neřešil.

„Lili na mne studenou vodu a dostával jsem elektrické šoky do genitálií. Také mne zbilo několik osob kabely,“ řekl jednadvacetiletý muž zatčený v červnu 2004 a obviněný ze spojení s Mahdi Army. Další muž zadržený kvůli držení drog řekl: „Během prvních tří dní mne nepřetržitě mučili. Zbili mne hliníkovou tyčí a kabely. … Potom mi bylo řečeno, abych podepsal prohlášení rukama, které jsem měl spoutané za zády, takže jsem vůbec neviděl ten papír a nevím, co jsem podepsal.“

HRW žádá iráckou vláda, aby co nejdříve prošetřila všechna obvinění týkající se mučení a špatného zacházení a postavila před soud úředníky zodpovědné za mučení zadržených osob. Vláda by měla přijmou opatření, aby zajistila soulad se svými národními a mezinárodním právními závazky, které by dovolily lepší ochranu zatčených před mučením. Stejně ta by vláda měla zvážit vydání povolení ke vstupu do věznic ministerstva vnitra nezávislým mezinárodním organizacím, které monitorují porušování lidských práv.

Spojené státy a ostatní státy a organizace podílející se na pomoci Iráku by měly zajistit, aby mezinárodní poradci pracující s iráckou policií a vězeňskou administrativou v rámci prvořadé priority asistovali při zavádění mechanismů pro okamžité informování a vyšetřování obvinění z mučení a špatného zacházení. Součástí by mělo být také ustanovení nezávislé komise, která by prošetřovala tyto stížnosti.

-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Mailing list rozvojové a humanitární pomoci [RozvojP]
Od září 2001 Econnect spravuje mailing list [RozvojP] určený k výměně informací mezi lidmi, kteří se zajímají o témata rozvojové a humanitární pomoci.

Podrobnější informace o mailing listu
Přihlásit k účasti v [RozvojP] se lze na adrese rozvojova.pomoc@ecn.cz.

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz