Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Protesty proti barmské diktatuře pokračují – v Barmě i ve světě

1. 10. 2007 -, Econnect

-foto-
-foto-
Navzdory snahám barmské vojenské junty o potlačení nepokojů pokračují v zemi demonstrace proti diktatuře. Proti lidem požadujícím demokratické reformy zasahují ozbrojené síly, což vyvolalo vlnu protestů v celém světě. V Praze se další demonstrace chystá i tento týden: protestní shromáždění se uskuteční ve čtvrtek 4. října před čínským velvyslanectvím.

Ve čtvrtek od 16 hodin budou před velvyslanectvím na Pelléově ulici protestovat členové Burma Center Prague spolu s organizacemi Amnesty International a Člověk v tísni. Protest proti podpoře barmského režimu čínskou vládou nese motto Žádné olympijské hry v Číně bez lidských práv v Barmě. "Čína má v sousední Barmě významné ekonomické a strategické zájmy. Obchod mezi Barmou a Čínou je hlavním důvodem, proč je ekonomické embargo EU a Spojených států amerických proti barmskému režimu téměř neúčinné," uvádějí organizátoři demonstrace. "Uvítáme účast všech, kdo budou chtít vyjádřit solidaritu s mnichy a jejich stoupenci v Barmě," vyzývají k podpoře.

Z Barmy přicházejí zprávy o úmrtích, vážných zraněních a masovém zatýkání, a to navzdory pokusům vládnoucí vojenské junty zabránit úniku informací a jakýchkoli záznamů ze země – snaží se blokovat internet i telefony, pod kontrolou jsou fax i e-mail. Amnesty International se navíc obává, že skutečný počet zabitých barmských demonstrantů je vyšší, než uvádějí oficiální zprávy. Jenom v Rangúnu bylo podle odhadů zadrženo na tisíc osob. Sílí riziko, že zatýkání bude pokračovat. Amnesty proto vyzývá veřejnost, aby se připojila k mezinárodnímu tlaku na barmské představitele, a na svých webových stránkách zveřejnila vzorový dopis s potřebnými kontakty.

Zprávy, fotografie i videozáznamy se z Barmy dostávají i navzdory vládním snahám o zablokování informačních kanálů. Průběžné informace o dění v zemi je možné najít například na opozičním serveru Irrawady.org, zpravodajském portálu Mizzima News nebo blogu Ko Htike. Brutalita záběrů, na kterých jsou i zbití či zabití buddhističtí mniši, je zřejmě pro barmskou juntu dobrým důvodem, proč obyvatele zastrašovat – podle Mizzima News se stává nebezpečné mít u sebe na ulici fotoaparát či mobil, vojáci a policie se zaměřují právě na ně a provádějí i namátkové kontroly.

Amnesty International vyzývá k uvalení zbraňového embarga

Amnesty International se dnes obrátila na Radu bezpečnosti OSN a vyzvala ji, aby na Barmu uvalila bez prodlení mezinárodní zbraňové embargo. Organizace také apelovala na hlavní dodavatele zbraní do Barmy, aby zastavili přímé i nepřímé transfery zbraní, munice a vojenské pomoci. Výzva směřuje především k Číně a Indii, dále k Rusku, Srbsku, Ukrajině a sdružení zemí asijského regionu ASEAN, které představují hlavní dodavatele zbraní do Barmy.

Evropská unie uvalila zbraňové embargo na Barmu v roce 1988, USA pak v roce 1993. "Je třeba vyslat k barmským vojenským vůdcům jednoznačný signál, že jejich brutální zásahy proti pokojným demonstrantům nebude žádný člen mezinárodního společenství tolerovat nebo dokonce podporovat," uvedla generální tajemnice Amnesty International Irene Khan.

Čína dodává barmské armádě velké množství zbraní a vojenského materiálu, včetně tanků, pancéřovaných armádních vozidel, houfnic, protitankových střel a protiletadlových zbraní od roku 1988; Čína o svých zbraňových vývozech navíc neposkytuje informace pro potřeby OSN. Velké množství zbraní a munice dodalo Barmě dle informací pocházejících z celních registrů mezi lety 2004 a 2006 také Srbsko. Vojenské vybavení slíbila Barmě také Indie – podle informací Amnesty International má jít mimo jiné o tanky, letouny, radary a ruční zbraně. Rusko do Barmy v uplynulých letech vyvezlo dělostřelecké systémy a bojové letouny, Ukrajina – respektive státní zbrojní společnost UkrpetsExport – zase uzavřela s Barmou kontrakt na dodávku pancéřových vozidel v hodnotě více než 500 milionů amerických dolarů.

S ohledem na vyostřenou situaci a hrozbu dalšího násilí AI již dříve vyzvala Radu bezpečnosti OSN k razantnější akci než dosud - OSN musí vyslat do země svou misi a aktivně se zapojit do zastavení násilností. "Je nepřijatelné, aby státy nadále dodávaly zbraně vládě, která je dlouhodobě zodpovědná za vážné porušování lidských práv a v tuto chvíli neváhá užít násilí proti lidem, kteří pokojným způsobem vyjadřují protest," dodala Irene Khan.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

28. 4. 2009
blablaveronika
Související odkazy
Barmské centrum v Praze

Související články

O Autorech

Jana Sobotková

Autorka je redaktorkou Econnectu pro lidská práva, sociální oblast a gender.

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz