Kořeny podaly žalobu proti nezákonnému povolení Tykačovi těžit uhlí dalších 41 let
11. 7. 2011 -, Econnect
Litvínovské občanské sdružení Kořeny podalo tento týden s odbornou pomocí Greenpeace správní žalobu proti povolení hornické činnosti ve velkolomu Vršany pro období 2012 – 2052. Žaloba se domáhá zrušení rozhodnutí Českého báňského úřadu, kterým bylo povolení těžby potvrzeno, pro mnohočetný rozpor se zákonem. Velkolom patří nechvalně proslulému finančnímu žralokovi Pavlu Tykačovi a disponuje největšími zásobami teplárenského uhlí v ČR v rámci platných územních ekologických limitů těžby.V žalovaném rozhodnutí báňský úřad odmítl požadavek ministerstva životního prostředí, místních a ekologických neziskových organizací i Teplárenského sdružení, aby bylo uhlí z Vršan přednostně poskytováno tuzemským teplárnám. To by umožnilo rychle a elegantně vyřešit jejich případné problémy s nedostatkem paliva, aniž by přitom došlo k prolomení limitů těžby, bourání Horního Jiřetína a ohrožení Litvínova.
Jan Rovenský z Greenpeace, který s litvínovským sdružením na věci spolupracuje, dnes uvedl: „Stát v ochraně veřejného zájmu ve věci Vršan fatálně selhal a je ostuda, že jeho chybu musejí napravovat občanští aktivisté. Nejen, že úředníci bez mrknutí oka přiznali jedné z nejtemnějších postav českého byznysu bezvýhradní právo těžit státní uhlí na více než 40 let, ale zároveň přitom dost brutálně porušili řadu předpisů na ochranu životního prostředí. K převrácení několika kilometrů čtverečních krajiny naruby nepovažovali za nutné opatřit si povolení a posudky, které normální smrtelník potřebuje i ke stavbě rodinného domu. Jsme proto přesvědčeni, že se žalobou uspějeme.“
Členka výboru občanského sdružení Kořeny již dříve k věci uvedla: „Úřady daly Tykačovi zelenou, aby si se státním uhlím dělal dalších 40 let, co se mu zlíbí. Jsme přesvědčeni, že šlo o záměr – pokud by totiž teplárny dostaly uhlí z Vršan, přestaly by volat po prolomení limitů těžby. Něco podobného samozřejmě nemohli Tykačovi spojenci z ministerstva průmyslu a báňské správy připustit.“
Podaná žaloba to má změnit. Pokud jí Městský soud v Praze vyhoví, bude muset báňský úřad o věci rozhodovat znova. Ministerstvo průmyslu do té doby může výše uvedené podezření vyvrátit tím, že prosadí již dříve slibovanou legislativu, která má přednostní dodávky uhlí teplárnám zajistit. V novém řízení by se pak uplatnila i na Vršany.
Greenpeace usiluje o postupný úplný útlum těžby a spalování uhlí a přechod na trvale udržitelnou energetiku postavenou výhradně na obnovitelných zdrojích. Do doby, než budou uhelné doly úplně uzavřeny, prosazuje jeho přednostní využití v teplárnách, které jej dokáží využít s až trojnásobně vyšší účinností, než velké kondenzační elektrárny ČEZu. I teplárny by se však postupně měly závislosti na uhlí zbavit a přejít na využití obnovitelných zdrojů (zejména cíleně pěstované energetické biomasy a geotermálního tepla).