Okamžik radí a pomáhá
27. 11. 2006 - , Můžeš
Jedním z míst, kam se mohou nevidomí obrátit s žádostí o pomoc, je Poradna pro otázky samostatného života nevidomých. Poskytuje poradenství ze všech oblastí života s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku, a to jak samotným těžce zrakově postiženým lidem, tak i těm, kteří vidí a z nejrůznějšího důvodu se o životě bez zraku chtějí dovědět více. O fungování poradny jsme hovořili s Helenou Večerkovou a Pavlou Francovou."Kromě jednotlivců se na nás obracejí také instituce, které se o lidi se zrakovým postižením zajímají například proto, aby se dověděly, jak zpřístupnit či přizpůsobit své služby nebo programy či produkty nevidomým a slabozrakým.
Kromě vyhledání a zpracování informací souvisejících se zrakovým postižením na základě zakázky klienta se dále zaměřujeme na psychologickou podporu lidí, kteří se ocitli v těžké životní situaci, ať už proto, že utrpěli těžkou ztrátu zraku sami nebo se tak stalo někomu z jejich blízkých," říkají. Kromě přímé poradenské práce, o níž pracovníci poradny říkají, že je šitá na míru klientovi, také pořádá vzdělávací a diskusní programy pro veřejnost. Mezi ně patří také již dobře zaběhnutý sobotní celodenní seminář s názvem Nebojte se nevidomých.
Okamžik se také dlouhodobě věnuje vydávání publikací a informačních materiálů přispívajících k vyšší informovanosti o životě nevidomých. A jaké jsou novinky letošního podzimu?
"Především jsme vydali dvě nové publikace, které mohou zájemci získat zdarma. Jedná se o Adresář poskytovatelů služeb pro děti a dospělé se zrakovým postižením a jejich rodiny, v němž jsme se pokusili zmapovat a přehledně roztřídit nabídku programů a služeb v celé ČR určených této cílové skupině. Jedná se o první pokus svého druhu u nás a do budoucna počítáme s jeho aktualizovaným dalším vydáním," říká Helena Večerková.
Druhou novou publikací je útlá brožurka nevidomé lektorky a odborné konzultantky Poradny Pavly Francové s názvem O čem se sní poslepu – Co lidi, kteří vidí, zajímá na těch, kteří nevidí. Knížečka odpovídá na některé časté i méně běžné dotazy, jež zaznívají na programech pro vidící veřejnost.
"Další novinkou je i to, že od 1. září tohoto roku můžete poradnu navštívit i bez předchozího objednání každé pondělí v době od 14 do 18 hodin. Jinak si můžete dohodnout schůzku na kterýkoli jiný termín po předběžné telefonické nebo e-mailové domluvě. Pro pořádek ještě dodáváme, že se na nás můžete obracet i písemně, a to včetně dopisů psaných Braillovým písmem," zve sdružení Okamžik.