Poslankyně Emmerová prosazuje zákon proti obchvatu kolem své zahrady?
11. 12. 2000 - Jan Rovenský, Děti Země
Minulé úterý propustila Poslanecká sněmovna návrh zákona o dálničním obchvatu Plzně do druhého čtení. Nikdo z poslanců přitom asi netušil, že jeho předkladatelka MUDr. Milada Emmerová vlastní dům se zahradou pouhých 150 metrů od kratší trasy obchvatu (KUO), jejíž realizaci by zákon definitivně vyloučil. Další z předkladatelů, poslanec Václav Brousek, výstavbě kratší varianty brání již od roku 1994, kdy vykonával funkci starosty městského obvodu Plzeň 2, jehož území se tato trasa dotýká.Zahrádkáři z Bručné dobývají Poslaneckou sněmovnu
Podle výpisu z katastru nemovitostí ze dne 6.12.2000 vlastní poslankyně MUDr. Milada Emmerová (ČSSD) v katastrálním území Plzeň 2 - Bručná dvě nemovitosti: zahradu o výměře 1307 m2 (p.p.č. 1389/1) a “objekt bydlení” o výměře 89 m2 (p.p.č.1389/2). Oba pozemky jsou zajímavé tím, že leží v zahrádkářské kolonii, vzdálené od původní, kratší trasy dálničního obchvatu Plzně (tzv. KUO) pouhých 150 metrů. (p.p.č. 1389/1) a “objekt bydlení” o výměře 89 m2 (p.p.č.1389/2). Oba pozemky jsou zajímavé tím, že leží v zahrádkářské kolonii, vzdálené od původní, kratší trasy dálničního obchvatu Plzně (tzv. KUO) pouhých 150 metrů.
Návrat k této variantě přitom návrh zákona blokuje i za cenu, že se tím výstavba obchvatu úplně zastaví. To by hrozilo v případě, že se Parlamentem přijatý zákon dostane do konfliktu s rozsudkem Vrchního soudu, který má na jaře rozhodnout o zákonnosti územního rozhodnutí pro delší trasu obchvatu, tzv. SUK2. Poslanec Libor Ambrozek (KDU-ČSL) na toto riziko upozornil při prvním čtení zákona slovy: “...V současné době o případu jedná Vrchní soud. Jeho výsledkem může být nejen zrušení stávajícího územního rozhodnutí, ale i zjištění, že projednávaná trasa je pro neodstranitelné právní rozpory v budoucnosti neprojednatelná. To by fakticky stavbě právě této varianty definitivně zabránilo. Příští rok na jaře se tak můžeme ocitnout v situaci, kdy budeme mít zákon určující trasu obchvatu a zároveň pravomocný rozsudek soudu, který bude přípravu trasy vylučovat. Co pak budeme dělat?… Příprava stavby by se tak dostala definitivně do slepé uličky…”.
Václav Brousek: “Dálnice přes náš obvod? Nikdy!”
Další z předkladatelů zákona, Václav Brousek (ODS), přesvědčoval poslance o nezbytnosti přijetí zákona líčením neudržitelné dopravní situace ve městě. V pět let starém usnesení Zastupitelstva městského obvodu Plzeň 2, pod kterým je tehdejší starosta Václav Brousek podepsán jako navrhovatel, bychom však nenašli o nezbytnosti rychlé výstavby obchvatu ani slovo. Zatímco Děti Země se ve stejnou dobu pokoušely na vliv tranzitní dopravy na ovzduší v Plzni upozornit blokádou dálničního přivaděče pod heslem “Nechte Plzeň nadechnout”, pan starosta bojoval proti kratší variantě obchvatu. Zmíněné usnesení “odmítá kratší variantu, která je nepřijatelná pro občany obvodu Plzeň 2”, mj. s odůvodněním, že “uvedenou variantou dojde k ohrožení řeky Úhlavy" Pikantní je, že posudek vlivů stavby na ŽP, tzv. EIA, v roce 1998 prokázal pravý opak. Dále se v dokumentu uvádí, že "tato trasa je pouze průtahem a nedojde ke zlepšení dopravní situace ve městě" (sic!).
Předkladatelé zákona přitom opakovaně tvrdili, že na prosazení delší trasy obchvatu nemají žádný osobní nebo podobný zájem: “...Jak je vidět, 4 plzeňští poslanci z různých politických stran se pod tento zákon podepsali. Neděláme to kvůli tomu, že bychom z toho něco měli, nemáme žádné osobní ambice, ale chceme opravdu, jak již říkal kolega Maštálka, pomoci plzeňskému obyvatelstvu...”, přesvědčoval své kolegy ve sněmovně Jaroslav Lobkowicz z KDU-ČSL…
Kopie všech výše uvedených podkladů včetně mapy s oběma trasami obchvatu a označenými pozemky MUDr. Emmerové a si můžete vyžádat na tel. čísle 0606/83 99 71