Odpůrci porušování lidských práv v Tibetu uspořádali koncert
24. 4. 2008 -, Radio Praha / Econnect
Odpůrci porušování lidských práv v Číně a v Tibetu uspořádali v parku u pražského hlavního nádraží koncert. Delegáty Českého olympijského výboru (ČOV), kteří ten samý den zasedali v nedaleké budově, chtěli vyzvat, aby se jasně k napjaté situaci v regionu vyjádřili. Akce, kterou svolalo několik občanských sdružení včetně Člověka v tísni nebo Amnesty International, se na jejím začátku zúčastnilo více než 100 lidí.Shromáždění svolané k příležitosti zasedání Českého olympijského výboru a delegátů českých sportovních svazů nebylo voláním organizátorů voláním po bojkotu olympijských her. Naopak, cílem organizátorů bylo vyjádřit podporu všem českým sportovcům, kteří se svobodně rozhodnou zúčastnit se olympijských her v Pekingu. "Žádáme Český olympijský výbor, aby dodržel svůj slib a žádným způsobem neomezoval svobodu projevu českých sportovců, kteří se budou chtít vyjádřit k porušování lidských práv v Číně a Tibetu," řekl zástupce občanského sdružení Lungta.
Organizátoři happeningu chtěli Českému olympijskému výboru připomenout, že lidská práva nejsou politickou záležitostí a diskuse o lidských právech nejsou politizováním olympijských her. "Vyzýváme Český olympijský výbor, aby sám jasně deklaroval svůj protest proti porušování lidských práv v Číně a Tibetu a v tomto duchu apeloval na Mezinárodní olympijský výbor," uvádí se ve společném prohlášení organizátorů.
Plénum Českého olympijského výboru (ČOV) na zasedání téměř jednomyslně, až na jediného delegáta schválilo prohlášení k srpnové olympiádě v Pekingu. Předseda ČOV Milan Jirásek při čtení prohlášení zdůraznil, že výbor je zásadně proti porušování lidských práv, zároveň však jednoznačně odmítl, že by česká strana uvažovala o bojkotu olympiády.
Členové pléna Jiráskem přečtené prohlášení schválili téměř jednomyslně, dva se zdrželi hlasování a proti se postavil pouze Radim Masný, viceprezident Evropské asociace boxerů amatérů a člen výkonného výboru České boxerské asociace.
"Mám osobní zkušenost se sportovními podniky v Číně. Nevidím jediný důvod, proč bych se toho měl účastnit," prohlásil Masný. "Byl jsem před třemi lety na mistrovství světa v Mien-jangu, které sice bylo organizačně skvěle zvládnuté, ale město bylo úplně vylidněné a do hlediště byli nahnáni vojáci a organizovaní studenti. Nezdálo se mi, že by to sbližovalo lidi," uvedl Masný, kterému prý vadí i současná situace v Tibetu.