Neonacisté, chuligáni a policisté v Brně - kamaradenschaft v praxi?
31. 5. 2006 - Jiří "Salik" Sláma
Situace, která se odehrála ve středu 11.5. v hotelové restauraci v Rokytnu na Žďársku, poukázala na prorůstání extrémní pravice do policejních složek. Opilý brněnský městský strážník zastřelil jednu z hlavních postav brněnského nazi – chuligánského hnutí. Nestalo se to však ve službě, během zásahu proti oslavujícím chuligánům, ale nešťastnou náhodou, když spolu popíjeli. Strážník byl večer toho dne obviněn z ublížení na zdraví z nedbalosti a vzápětí sám odevzdal uniformu.Podle mluvčí brněnské policie Denisy Kapitančíkové jde o zkušeného a vzorného strážníka, se kterým nebyly za osm let jeho práce u policie problémy. Vedení Městské policie se snaží případ bagatelizovat s tím, že se odehrál mimo pracovní dobu a nesouvisí s každodenními povinnostmi, navíc nebyl skutek spáchán služební střelnou zbraní.
Mrtvý Petr „Sumec“ Chytil byl jeden z hlavních představitelů a zakladatelů brněnského Johny Kentus Gangu (JKG). Tato neregistrovaná organizace má na svědomí desítky útoků, jejichž výsledkem je jeden mrtvý a množství zraněných. V dobách své největší „slávy“ v letech 2001 – 2003 terorizoval JKG alternativní brněnskou mládež, Romy, nebo kohokoli jiného, kdo se jim znelíbil. Dodnes existuje také úzká personální provázanost mezi příznivci JKG a brněnského Národního odporu, militantní neonacistické organizace.
Propojení neonacistů a fotbalových chuligánů není v Brně ničím novým. Pro veřejnost bylo však šokující odhalení, že strážník Městské policie popíjí na oslavě pořádané právě pravicovými chuligány z JKG. Brněnští antifašisté již několik let sledují aktivity neonacistů a chuligánů v regionu a provázanost s policií pro ně není ničím novým. „Několik let upozorňujeme na přátelské vztahy bezpečnostních složek s neonacisty a chuligány, ti mají dokonce i své lidi v celostátních médiích, kteří jim zajišťují PR,“ uvedl Petr Křápek z brněnské Antifašistické akce.
Pro Městskou policii je situace velice nepříjemná a vyjadřuje se k ní jen v obecných frázích a velice neochotně. „Vedení brněnské městské policie nezjišťuje co dělají strážníci v době volna, je to jejich věc. Před přijetím do pracovního poměru se každý uchazeč musí podrobit testům. Psychologickým i fyzickým,“ vykrucoval se mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.
Kdo jsou JKG?Je to jedna z mnoha militantních chuligánských skupin, kterých jsou v ČR desítky. Na JKG se však upoutala mediální pozornost po brutálních útocích v roce 2002 a byl v médiích značně démonizován. Nutno dodat že pouze v některých médiích, protože reportáž Zdeňka Plachého v pořadu ČT Pomeranč (květen 2004) vyzněla pro chuligány velice kladně a zvedla vlnu nevole.
Náklonnost k brněnským chuligánům nezastírá také současný šéfredaktor brněnské MF Dnes Karel Škrabal. Nejen díky těmto lidem získali JKG určité zdání legitimity a Plachého názory „pouze o fenoménu subkultury, která si s chutí domluví bitku s jinou“ zněly jako z jiného světa, když vezmeme v úvahu, že v té době byl majitelem klubu Skleněná louka, který právě brněnští chuligáni několikrát napadli.
JKG vznikl v roce 1999 ze skupinky radikálních fotbalových fanoušků FC Brno. Mezi jeho zakladatele patřil Petr Král, bývalý majitel hospody U Švéda (dnes 1913 Fotbalová fabrika). Právě tato hospoda je dodnes centrem chuligánských aktivit. Za sedm let existence Gangu došlo k nesčetným střetům s nepřátelskými skupinami z jiných měst i zemí, které však většinou probíhají za předem domluvených podmínek a nezasahují do životů ostatních lidí. JKG však obrací násilí i proti „náhodným“ cílům, jako jsou etnické menšiny, cizinci a alternativní mládež.
Politicky se skupina nijak neprofilovala, ale její otevřený rasismus, úzké vazby na neonacisty a nacionalisty ji řadí jasně k ultrapravici. Členové gangu se také objevují na různých neonacistických demonstracích a koncertech. V posledních dvou letech jsou aktivity JKG v útlumu, což souvisí i s celkovým útlumem neonacistického hnutí. Řady gangu však rozšiřují noví mladí příznivci, jejichž věk se pohybuje od 16 do 20ti let a postupně tak nahrazují staré členy a aktivisty.
Smrt Petra Chytila tak znovu oživila debatu o nebezpečném pouličním gangu. Novinkou v této diskusi je však důraz na propojení policejních složek s chuligány a neonacisty. Anarchisté už dlouho upozorňují na toto propojení. „Máme mnoho svědectví o tom, že si policisté a náckové mezi sebou tykají a vyprávějí si rasistické vtipy,“ upozorňuje Petr Křápek.
Naposledy o sobě dal JKG slyšet 17. května po Chytilově pohřbu. Kolem půlnoci vylezli opilí chuligáni z Fotbalové fabriky a začali hajlovat. Po příjezdu policejní hlídky napadli policistku a zdemolovali služební auto. Zatčeni byli pouze tři lidé, kteří zůstali na místě a nestihli utéct.